Kalpler Çıt, Gözyaşlarımız Pıt…

Epic Games Store; PlayStation efsanesi olan Heavy Rain oyununu, bilgisayar platformu içinde yayınlanmıştı. Peki Quantic Dream’ın klasikleri arasında yer alan dram dolu macera oyunu Heavy Rain bilgisayarda nasıl olmuş hep birlikte inceleyelim.

Heavy Rain PC Oynanış

İşin doğrusu bilgisayarda oynadığım çoğu oyunu Logitech oyun kumandam ile oynamayı severim. Bu oyunun da oyun kumandası desteği olduğunu görünce oldukça sevinmiştim lakin oynarken bir çok yerde tuşlara basma konusunda ve tepkime konusunda oldukça zorlandım. Ne zaman klavye ile oynamaya başladım işte o zaman vay be oyun neymiş arkadaş dedim. Yani; eğer bu oyunu bilgisayarınızdan oynayacaksanız, klavyeniz ile oynayın derim. Bunun dışında oynanış olarak zorlandığımı söyleyemem.

Oyunun Harika Hikayesi

Oyunumuzun hikayesi oldukça sakin bir şekilde başlıyor ve ana karakterimizin ailece gittiği alış veriş gezintisinde çocuğunu kaybetmesi ile olaylar başlıyor. İlk kısımlarda “arkadaşım ne yapıyorum ben bu oyunda?” “gidip super mario mu oynasam?” o daha heyecanlıdır deseniz de belli bir süreden sonra oyunun hikayesine kendinizi kaptırmış ve oyundan çıkamaz bir hale gelmiş oluyorsunuz. Oyunda adından da tahmin edeceğiniz üzere sürekli yağışlı bir hava mevcut. Parka gidiyoruz yağmur, bahçe suluyoruz yağmur, tuvalete giriyoruz yağmur, banyo zaten yağmur, piknik yapacağız yine yağmur… Peki “ne bu yağmurun olayı?” diye soracak olursanız da inanın ben de anlamadım.

Oyunun otuzdan fazla farklı sonu olduğu söyleniyor ben enteresan bir biçimde bitirdim ve oyunu oynayanlar da bana nadir görülen sonlardan biri oılduğunu söylediler. (Bence iyi bir son sayılır…). Oyun neredeyse hikayedeki bütün tercihleri oyuncusuna sunuyor “kararsız kaldım ne yapacağım” diye düşünmek yok. İlla bi’şey tercih edeceksiniz. Hiç kımıldamadınız mı?

Olsun yine oyun hikayesi o anki duruma göre şekilleniyor.

Oyunda bir origami katili var ve bu katil bazı sebeplerden dolayı belli yaşlardaki çocukları kaçırıp öldürmekte. Ana karakterimiz de çocuğu kaçırılan mağdur kişilerden biri. Bununla birlikte üç farklı yan karakterlerimiz de bulunmakta ve bu karakterler de oyun sonunun değişmesinde büyük rol oynuyorlar. Yani oyunda yaptığınız tüm seçimler oyunun sonunu değiştiriyor.

Origami katili çocukları kaçırdıktan sonra ailelerin çocuklarını bulabilmesi maksadıyla arkasında origami figürler bırakıyor ve her figür farklı bir görevi temsil ediyor. Biz de oyunda bu figürlerdeki görevleri yaparak kaçırılmış ve ölmek üzere olan evladımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Oyunun hikayesini “şurada şöyle oluyor burada böyle oluyor” diyerek anlatmayacağım gereksiz yere yazıyı uzatmaya gerek yok.

RPG oyun severlerin kesinlikle hoşuna gideceğini düşündüğüm ve oynarken farklı farklı duyguları sonuna kadar hissedeceğiniz gerilim dolu harika bir oyun olduğunu belirteyim. Oynamanızı tavsiye ederim. Oyunun videolarını da bireysel YouTube hesabımda paylaştım ve sizleri de videolarıma davet ediyorum…

İyi eğlenceler.