Harley Davidson Nedir ve Nasıl Kurulmuştur?

Harley-Davidson Motor Company, bir Amerikan motosiklet şirketidir. İlk üretim yeri Davidson ailesinin bodrumuydu fakat sonrasında babaları arka bahçeye 3m x 5m boyutunda bir kulübe yaptı. Motor hacmi 700 cc’nin üzerinde ağır motosikletler üreten firma, çocukluk arkadaşı olan William Harley ve Arthur Davidson tarafından kuruldu. Amerika’nın ve dünyanın en büyük motosiklet üreticisidir. Şirket, motosikletlerinin hızları nedeni ile çoğunlukla polis merkezleri için üretim yapmışlardır. 20 yaşındaki William S. Harley‘in ilk çizimini yaptığı motor 116 cc hacmindeydi. Davidson kardeşlerle yaptığı çalışmalar sonucunda bu amaçlarına ulaşan ekip, Harley-Davidson adı altında ilk olarak 405 cc’lik bir motor ürettiler. Marka günümüzde sadece motosiklet üretmekle kalmayıp ceket ve ayakkabı gibi farklı alanlarda kendilerini kanıtlamışlardır.

Nasıl Başardılar?

Chopper tarzı motosikletler üreten firma, 1. Dünya Savaşı döneminde Amerikan ordusundan askeri amaçlı motosiklet üretmeleri için sipariş aldı. H-D firmasının yarattığı bu motorlar orduya 15.000 adet hazırlandı. Büyük Buhran döneminden kurtulan firma aynı zamanda 2. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı için de askeri motorlar üretmiştir. ABD ordusuyla yaptığı işbirliği ile büyük ölçüde gelir sağlamış ve bugün geldiği noktaya ulaşmıştır. 1908 yılında Walter Davidson’ın Catskill Dağlarından başlayıp Brooklyn‘de biten iki günlük dayanıklılık yarışındaki şampiyonluğu ve bir litre ile 86 km giden Harley’i, makinenin sağlamlığını ve verimliliğini kanıtladı.

Gök Gürültüsü ve Harley

Mavi bir gökyüzü varken gök gürültüsü sesi duyuyorsanız yakınınızda bir Harley var demektir, bütünü dünyanın bildiği ve Harley’in imzası olan o çalışma ritmini ve gürültüyü 45 derecelik V-Twin motor bloğuna borçludur Harley. 45 derecelik V-Twin silindirli motor ve kendine has çalışma ritmi, 1909’dan beri firmanın imzası oldu. 1935’de sunulan Knucklehead‘den beri her motor, silindir kafasının görünümüne göre isimler aldı. Bunlar arasında 1948 Panhead, 1952 Flathead, 1957 Ironhead, 1966 Shovelhead, 1984 Blockhead ve 1999 Fathead bulunuyor. 1994 yılında motorun kendine has sesini şirinevler escort patentlemeye çalışsalar da 2000 yılında bundan vazgeçtiler.

V-Rod ve Taşlanan Fabrikalar

Harley Davidson’un V-Twin silindir karbüratörlü motorlarındaki ses olmazsa olmazlardandı ancak yeni yakıt enjeksiyonlu motosikletlerde bu sesi korumak mühendisleri zorladı. 2001 yılında Porsche tarafından geliştirilen yakıt enjeksiyonlu 115 hp’lik V-Rod, Harley Davidson’un ilk su soğutmalı motoru oldu. Harley Davidson’un temelini oluşturan hava soğutma ve karbüratör bulundurmayan bi chopper Harley tarafından piyasaya sürülünce bu olaya çok sinirlenen Harley kullanıcıları Harley fabrikalarını taşladılar ve protestolar düzenlediler bu nedenlerden ötürü V-Rod modeli Avrupa dışında hiçbir ülkede satış başarısı yakalayamadı.