Polisiye Roman dediğimizde Ali Bayram’ı nasıl tanımlarız?

Edebiyat Dünyasında 20 yıllık bir zemine dayanan, Sosyal Sorumluluk projelerini,  yaşanmış gerçek kişilerden dinleyerek kaleme alan bir kişiyim.

Polisiye Romanlarda ki yanlış Kurguların tapularını yazdığım gerçek cinayet dosyalarını kaleme alarak yıkmaya iddialı bir kalemim.

 

Aynı zamanda Polis Memuru “Suç ve suçluyla mücadele ederken” gerçek olayları, polisiye konuları, Asayişin tüm püf noktalarını romanlarıma korkusuzca yazan, Edebiyatta gerçek yaşam hikâyelerini topluma örneklemeye devam eden hem okur, hem yazarım.

Polisiye Romanda Kurgu mu? Yoksa Gerçek Cinayet dosyası mı?

Günümüze kadar kurgu üstünde ve tamamen hayali bir hikâyeye dayalı Polisiye romanların artık Türkiye’de yeni bir tarz ile buluşmasını sağlamış oldum. Bu ülkede polis olarak görev yapmakta olan bir yazar olarak. Cinayet mahalline Polisten sonra Cumhuriyet Savcısının geldiğini polisiye severler kitaplarımda okumaya başladı.

Kurbana yapılan gerçek otopsiyi,  bir olay anında polislerin telsiz diyaloglarını, suçun aydınlanması ve suçluya ulaşmada kullanılan teknikler, Olay Yeri İncelemenin teknikleri, Kriminal gerçeğini romanlarımda okuyan polisiye severleri şaşırtmaya devam ediyoruz.

Polisin kaleminden,Polisiye Roman okumanın gerçekliği!

Ülkemizde Dedektiflik gibi bir meslek yasal değildir. Ama nedense çoğu polisiye romanlarda bazı yazarların kitaplarında Dedektiflik yasalmış gibi gösterilmektedir.

Yasal olmayan bir mesleğin varlığını kaleme dökmek polisiye okurları yanılmaktır.

 Olay Yerine ilk önce Polis gider. En son olay yerini Polis terk eder.

Olay yerine ilk önce ihbar üstüne veya olayın nev’ine göre Polis gider. Olayın ayrıntısını araştırdıktan sonra Günün Cumhuriyet Başsavcısına bilgi verir.

Savcı olay yerine gelerek Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ile birlikte ilk incelemeleri yapar. Olay yerinde bir tutanak tanzim ederek Adli Tıp Kurumuna olayı sevk eder.

Polisiye Romanlarda Cinayet Polislerinde yapılan yanlışlıklar yenilir yutulur cinsten değil…

Polisiye Romanlarda yapılan büyük hatalar var. Cinayet Bürosu Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı bir birimdir. Cinayet Büroların sorumlusu Emniyet Amirleridir.

Siz tutup da bir Başkomiser, Komiseri Cinayet Büronun Amiri yapamazsınız. Kanunlar ve mevzuatlar buna izin vermez. Cinayet Büro Amiri Emniyet Amiri olur o da Şube Müdürüne bağlıdır.

Her olayda Cinayet Büronun Amiri Şube Müdürüne bilgi vererek attığı her adımda talimat alır.

Edebiyat Dünyasında Polisiye Roman üstüne okuyucuların daha şaşıracağını birçok konuyu artık Gerçek Cinayet dosyalarını polisiye romanlarda görmeleriyle yeni gelişmeler gösterecektir.