Haydi gidelim kategorimizde yepyeni bir yazıyla tekrar sizlerleyiz. Giresun’un merkez köylerinden birinde bulunan doğal yapı, hem yerli halk tarafından hem de yabancı turistlerce çok ilgi görmektedir. Şekil itibariyle benzetilerek adının gelinin kayası olarak anıldığını düşünmekteyim. Ayrıca ilginç yapısı itibariyle halk arasında üzerine bazı efsaneler söylenmektedir.

Giresun’a 20 km uzaklıkta bulunan Taşhan köyündeki Gelin Kayası 150 metre yükseklikteki bir uçurumda bulunmaktadır. Yapısı itibariyle üst üste bulunan ayrı iki kayadan oluşmaktadır. 

Efsaneye göre; Zamanın birinde ailesi tarafından istemediği bir evliliğe zorlanan bir genç kız, karşı gelemediği için evlenmek zorunda kalmış. Düğün günü gelip çattığında atın üstünde erkek evine giderken Allah’a, Beni kötü eş eline düşürme taş et, diye yalvarmış. Duası kabul olan gelin atın üzerinde taş oluvermiş.

İlginç hikayesi kadar ilginç yapısıyla da dikkatleri üzerine çeken gelin kayamız siz değerli okuyucularımızın ziyaretlerini bekliyor. Her köşesi ayrı güzel olan Memleketimizin tarihi ya da doğal güzellikleriyle tekrar sizlerle olacağız. Teşekkürler.