Hepimus İnsanus – Mine SOTA

Mine SOTA : 1972’de dünyada doğdu. Saklambaç oynadı, okula gitti, otobüs kuyruğunda sıra bekledi, türk filmleri izledi, gazetenin verdiği ansiklopedilerden almak için kupon biriktirdi…
Kendini bildi bileli yazar olmak istedi. Tabi kast ettiği “gönül yazar” değildi. İlk yazı çalışmaları, evdeki duvarlara keçeli kalemle serbest yazım şeklinde başladı. Sonra kağıda geçti. Bilgisayar virüsünün insanlara bulaşmadığına ikna olunca yazmaya bilgisayardan devam etti. Çeşitli dergilerden okurlarına seslendi. Yazmaya devam ediyor…” diye tanıtmış kitabında kendisini yazarımız. 🙂 Kitapla ilgili güzel şeyler çoktan oluştu kafamızda…

Birkaç ay önce eğlenceli olduğunu tahmin ederek almış olduğum bu kitabı okudum ve sizlere tanıtmak istedim.
Öncelikle kitap dış görünüş itibariyle ilkokul-ortaokul yaş seviyesine göre yazılmış gibi dursa da aslında bu durum böyle değil. Her yaştaki okuyucuya göre, eğlendiren ve güldüren günlük komik olaylarla dolu. Yazar, kitabını başlık başlık farklı kısa olaylar ile yazmayı tercih etmiş ve bence çokta güzel yapmış. Çünkü; yer yer gerçekten komik, yer yer ince espriler barındıran bu kısa olaylar sıkıcı bir hal de alabilirmiş. Kitabı okurken; kendinizi bazen komik bir olayı izlerken yada direkt olayların içerisinde yaşarken bulabiliyorsunuz.
Eğer eve geldiğinizde yorgunsanız ve sakin bir ortamda biraz gülmeye ihtiyacınız varsa, TV’de gürültülü, adı “Komedi Programı” olan bangırtıları izlemeyi sevmiyorsanız size bu kitabı tavsiye ederim. Hatta çocuklarınız varsa birlikte güzel vakit geçirmek için de uygun bir kitap. Oturup her gün bir yada iki başlık okursanız hem ailece gülüp eğlenir hemde çocuklarınıza da güzel okuma alışkanlığını kazandırabilirsiniz.
Komiklik derecesi tabi ki kişiye göre değişir. Yalnız yazarımız herkesin günlük hayatında karşılaştığı veya karşılaşabileceği olayları yazdığı için çoğu okuyucuya gerçekten komik gelebileceğini düşünüyorum. Bu tarz kitapları gördüğünüzde ön yargılı olmayın derim. Alın ve okuyun eminim memnun kalacaksınız.
İyi okumalar…

Akbulut