Yeni bir fotoğraf hikayesiyle yine birlikteyiz. Görmüş olduğunuz fotoğrafımı gece çekmiştim. Gökyüzünde yıldızların arasında parlayan bir hilal çalışması gibi oldu.  Fotoğrafımın uzun tanımından önce İSO kavramına değinmek istiyorum.

İSO: Dijital makinalarımızda bulunan sensörlerin ışığa olan duyarlılık derecesi olarak adlandırılmaktadır. Daha önce filmlerde yakalanmaya çalışılan ışık artık sensörlerin ısınarak ortam ışığının arttırılmasıyla makineler üzerinde yakalanmaktadır. İSO değerini yeterli ışık ortamlarında en düşük seviyede kullanmalıyız.

Bildiğiniz gibi gece fotoğrafı çekmek çok zor olur. Ben hep zorlanırım. Bu fotoğrafı da istediğim gibi yakaladığım söylenemez doğrusu. Gökyüzünde parlayan hilali gördüğümde fotoğraflamak istemiştim. Yanında ışıldayan yıldızlar da en az hilal kadar gösterişliydi ama küçük oldukları için kadrajımda görünmüyor. Fotoğrafı en güzel haliyle alabilmek için makinemin İSO seviyesini 1 tık yükseltmem yetti.  Sokak lambasını odaklayıp fotoğrafımı çektim. Böylelikle ışık yansımasını az da olsa engellemiş oldum. Gözümün gördüğü kareyi yakalayamamış olsam da çektikten sonra fotoğraf hoşuma gitti.

Amatör bir fotoğrafçının gözünden bir kadrajımızı daha böylelikle incelemiş bulunduk. En canlı anılarımızı en güzel fotoğraf karelerinde ilerleyen günlerde tekrar sizinle buluşturacağız. Teşekkürler.

KadrajRen

Kadraj Hikayesi 1K.H. 2K.H. 3K.H. 4K.H. 5 yazılarım için tıklayın.