Merhaba fotoğraf severler…
İkinci dersimizin ilk kadraj hikayesiyle sizlerleyim. Hatırlayacak olursak ikinci dersimizde; makinemizin optik zoom, dijital zoom, piksel, iso özelliklerinin ne anlama geldiğini bilmemiz gerektiğinden bahsetmiştim. İkinci dersimin her hikayesinde bir tane kavramı açıklayacağım. İlk olarak Optik zoom ve dijital zoom’a kısaca değinelim.

Optik zoom özelliği; görüntüyü büyütmek için fotoğraf makinesi içindeki lenslerin hareket ettirilmesi ile elde edilir. Zoom süresince görüntü kalitesi korunur.

Dijital zoom; görüntüyü büyütmek için yakınlaştıkça görüntü kalitesinin bozulmasına neden olur.

Fotoğrafımda görmüş olduğunuz minareler Cumhuriyet üniversitesinde bir camiye ait. Fotoğrafı (OLYMPUS SP-810UZ) fotoğraf makinemle çektim. Fotoğraftaki uzaklığı görebilmeniz için fotoğrafımın hem yakınlaştırılmamış hem de yakınlaştırılmış halini sizlerle paylaşmak istedim. Caminin minareleri bana oldukça uzak olduğu için zoom sınırını aşmadan fotoğrafı en iyi kadrajımı yakalayana kadar yakınlaştırdım. Makinemin 36x optik zoom özelliği sayesinde bozulmadan fotoğrafımı çekebildim. Bu kareyi telefonumla alamadım sebebi sizin de bildiğiniz gibi telefon kameralarında optik zoom yerine dijital zoom kullanılması. Ayrıca fotoğrafımın üzerinde herhangi bir fotoshop uygulaması yapmadım, renkleri tamamen orijinaldir. Fotoğrafımı çekerken büyük bir keyif aldığımı söylemeliyim. Yemyeşil ağaçların arasında bembeyaz altın yaldızlı minarelerin parlayışını canlı haline en yakın şekilde çekebildiğimi düşünüyorum. Bunun için fotoğraf makineme de sonsuz teşekkür etmem gerekiyor sanırım, en canlı anılarımı ölümsüzleştirmemde rolü oldukça büyük. Tabi yeşilin her tonunu görmek de insana ayrı bir huzur katıyor.

Gördüğünüz gibi fotoğraflarımız aslında makinelerimizin kalitesini değil, bizlerin bakış açısını ve görüş kalitesini ortaya koyuyor. En güzel kadrajlarımız en güzel anlarımızla süsleniyor ve ruh halimizi yansıtıyor. İkinci dersimizin ilk hikayesinin de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Farklı hikayelerle yine sizlerle olacağım. Teşekkürler.

KadrajRen