Dördüncü dersimizde iyi bir kadraj için iyi bir nesne odaklamasını öğrenmiştik. Ayrıca yumuşak bir çevrenin fotoğrafımızı daha güzel göstereceğini eklemiştik. Bu ufak hatırlatmamızın peşinden güzel mis kokulu böğürtlenlerin bulunduğu objektifimizi yakından inceleyelim.

İlk deneyimlerinden olan bu fotoğrafı her gördüğümde bu mis böğürtlenlerin tadını damağımda hissedebiliyorum. Öyle umuyorum ki amatör olan bu fotoğrafımla sizlere de görsel bir şölen sunabilmişimdir. Fotoğrafımı Samsung (PL-210) fotoğraf makinemle çektim. Olgunlaşmaya durmuş dalındaki kırmızı böğürtlenleri çekmek için objektifimi hazırladım, böğürtlenleri ortaladıktan sonra odakladım böylelikle ortamın daha yumuşak ve böğürtlenlerin daha belirgin görünmesini sağlamış oldum. Ufak bir püf noktaya da değinecek olursak her zaman için objektifin arkasına gelen güneş ışıkları fotoğrafın odaklanmasını kolaylaştırır. Ben de bu fotoğrafımda gördüğünüz avantajı fazlasıyla yaşadım, makinemin güneşin ışıklarını doğru açıdan yakalamış olması odaklamayı kolaylaştırdı. Böylelikle yemyeşil bir fonun önünde kırmızı lezzetli böğürtlenlerin netliğini rahatlıkla görebildik.

kadraj-hikayesi-10-site-gorsel-2Bu yazımı okuyan hemşerilerime de sürpriz olarak neredeyse tüm Karadenizlilerin yakından tanıdığı lezzetli mi lezzetli “Tavuk Mantarlarını” da yazıma eklemek istedim. Yine bu fotoğrafta da odaklamanın fotoğrafımızın görsel olarak ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu fotoğrafımı da Giresun-Merkez-Karaali Köyü-Elmatepe Mahallesinde çekmiştim. Umarım memleket hasretinizi biraz olsun dindirebilmişimdir.

En Canlı Anılarımızdan seçmiş olduğumuz fotoğrafları beğeninize sunduk. Severek çektiğiniz güzel kadrajların hayatınıza anlam katması en içten temennimiz. İlerleyen yıllar da çağa uygun olarak bilgisayardan yıllar sonra gördüğünüz En İyi Kadrajınız hayatınızı umutla doldursun. Teşekkürler.

KadrajRen