En canlı anılarımızı en güzel fotoğraflarımızda buluşturmaya hızla devam edelim. Geçen dersimizden hatırlayacak olursak; iyi bir kadraj için iyi bir odaklama yapmamız gerektiğinden bahsetmiştik. İyi bir odaklama ile asıl göstermek istediğimiz objeyi diğer objelerden daha belirgin yapmamızın fotoğrafımızın daha güzel görüneceğini sağlamamız mümkün olacaktır.

En canlı anılar için yeni bir püf noktamız ise; Makinemizde kullandığımız flaş ayarı. Canlı renkleri yakalamak için ortama uygun flaş ayarlarını yapmamız çok önemli. Böylelikle fotoğrafımız doğal renklere daha yakın olacaktır. Işığın az olduğu ortamlarda flaşı açmamız işimizi kolaylaştıracaktır. Burada asıl önemli olan bazı durumlarda fotoğrafımız gün ışığında bile flaşa ihtiyaç duyabiliyor; ortamda yoğun güneş ışıkları mevcut olduğu durumlarda ya da fotoğrafta gördüğünüz gibi güneş ışığını keskin yansıtacak su vb. cisimler mevcutsa flaşı kullanmamızda fayda vardır. Görmüş olduğunuz fotoğrafı çekerken flaş kullanmıştım böylelikle ortamdaki ışığı yumuşattım.
Her canlı karenin bir devamı daha olmuyor maalesef akan suyu durdurmak mümkün değil. Fotoğraflarımızda suları durdurup anı yaşamaya devam etmemiz için yakalayabildiğimiz en güzel objektif için uğraşıyoruz. Çünkü fotoğraflarımız durduramadığımız yahut geri alamadığımız zamanın ufak da olsa telafisi oluyor, bize onu tekrar görme fırsatı veriyor. En canlı anılarımızı en iyi kadrajlarımızda buluşturmaya devam edeceğiz. Teşekkürler.

KadrajRen