Dördüncü dersimizin fotoğrafı okuyucumuzun isteği üzerine seçmiş olduğumuz şirin Karadeniz evinin kış görüntüsüne ait bir kare. Diğer fotoğraftan daha farklı bir açıdan alınmış olduğunu görmekteyiz. Yaprakları dökülmüş ağaç dalları ve çepeçevre evi saran bembeyez karlarla bu fotoğrafta huzurun vermiş olduğu görselliği çok rahat hissedebiliyoruz. Sessizliğin ahengiyle süslenmiş objektifimizin kısa tanıtımından sonra dördüncü dersimize geçiş yapalım.

Geride bıraktığımız üçüncü dersimizde iyi bir fotoğraf için iyi bir kare ortalaması yapmamız gerektiğinden bahsetmiştik ve doğanın çizgileriyle paralel olan fotoğrafımızın güzel görüneceğini eklemiştik. Dördüncü dersimizde ise iyi bir kadraj için yapmamız gereken diğer adımımız iyi bir odaklamadır. Öne almak istediğimiz objeyi en az bir tık diğer objelerden ankara tek evden eve nakliyat daha belirgin olmasını sağlamamız gerek. Kısmen buğulu bir çevre ve net odaklı obje fotoğrafımızın daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Odaklamak istediğimiz herhangi bir nesne fotoğrafta kendini daha iyi gösterecektir.

En canlı anılarımız en güzel kadrajlarımızla buluşmaya diğer derslerimizde devam edecektir. Ama öncelikle fotoğraflarımızın dilini iyi bilmemiz gerekir. Siz değerli okuyucularımız için yeni ve faydalı yazılar hazırlamaya devam edeceğiz. Teşekkürler.

KadrajRen