En İyi Kadrajım dersinin birinci bölümünü kavrayıp ikinci dersimize geçmiş bulunuyoruz. Kısaca hatırlayacak olursak ilk dersimizde iyi bir fotoğraf çekmenin ilk adımı olarak “iyi bir gözlemci olmak gerekir” demiştik.

İkinci dersimiz; elimize aldığımız ve fotoğraf çekmek için kullanacağımız makinenin dilini iyi bilmektir. Evet; bu aslında hepimizin atladığı fakat çok önemli bir ayrıntıdır. En iyi kalitede bile olsa makinemiz bize istediğimiz sonucu vermeyebilir. Bu makinenin değil bizim sorunumuzdur. Öncelikle makinemizin (Optik zoom, dijital zoom, pixsel, İso) gibi özelliklerini, tabi bu özelliklerinde ne anlama geldiğini bilmemiz gerekir. (Sonraki “Kadraj Hikayesi” başlıklı yazılarımda bu özellikleri işleyeceğiz.) Elinize makinenizi aldıktan sonra menüsünü, ayarlarını ve bunun gibi diğer özelliklerini incelemekten çekinmemelisiniz. Birkaç Gaziantep escort deneme fotoğrafı çekin, mesela makinenizin nasıl odaklandığına bakabilirsiniz. Unutmayın size en iyi Kadrajları; sizin en iyi tanıdığınız makine verecektir.

İkinci dersimizle birlikte sizleri fotoğraf makinenizi tanımaya davet etmiş bulunmaktayım. Umarım en canlı anılarınızı izlemeye doyamayacaksınız. Böylelikle ikinci püf noktamızı da öğrenmiş bulunmaktayız. “Kadraj Hikayesi” yazılarımla 3. Dersten önce tekrar sizinle olacağım inşallah.

Teşekkürler.

KadrajRen

DERS 1DERS 3 için tıklayın.