Emniyet Teşkilatımızda Kullanılan Güncel Motosikletler

Emniyet teşkilatında motosiklet kullanan en bilindik iki birim Yunuslar ve Şahinlerdir. Emniyet teşkilatının Asayiş birimine bağlı Yunus ekiplerini siyah renk üzerine kırmızı üniformalarıyla tanırken, Trafik birimine bağlı Şahin ekiplerini ise siyah üzerine fosfor sarı üniformaları ile tanırız.

Yunus ve Şahin ekiplerinin kullandığı bir çok motosiklet marka ve model bulunmaktadır. Emniyet teşkilatında kullanılan motosiklet marka ve modellerini sizler için derledik.

İşte Emniyet Teşkilatımızda Kullanılan Motosikletler

BMW R 1200 GS

Adventure kategorisine giren bu motosiklet her türlü arazide ve koşulda gitmek için tasarlanmıştır. Silindir hacmi 1170 cc olan motorun şaft aktarmalı arka tekerinde 125 beygir güç ve 125 Nm tork üretmektedir. Boxer tipi motorun çift silindirini besleyen enjeksiyon sistemi 200 km/s hızlarına ulaşmasına olanak sağlamaktadır.

Honda XL1000V Varadero

Bu motosiklet mükemmel ağırlık dengesi ve yol tutuşuyla emniyetin göz bebeğidir. 996 cc‘lik enjeksiyon beslemeli sıralı çift silindiri zincir aktarmasıyla beraber maximum performansı hedeflemiştir, 210 km/s hız ve 98 nm tork ile bunu başarmıştır. Bu motor popülerliğinin bir kısmını ilginç aynalarına da borçludur oldukça küçük boyutta olmasına karşın bu aynalar viraja yatıldığında bile neredeyse 180 derecelik olan yansıma açısını korumayı sürdürmektedir.

Honda NC750X

Adventure tarzı olan bu motosiklet her ne kadar BMW GS serisinin gölgesinde kalmış olsa da kendisini kanıtlamıştır. BMW GS serisinin aksine sıralı çift silindire sahip olan bu motosikletler enjeksiyon beslemeli 745 cc‘lik motor bloğunda ürettiği 54.8 beygir güç ve 68 nm torku zincir aktarması ile arka tekerine yönlendirmektedir. Maximum hızı 195 km/s ile BMW GS serisinin gerisinde kalsa da dengesi ve manevra kabiliyeti ile bu açığı kapatmaktadır. Olası bir şehir içi kovalamacada BMW motorlarından daha kullanışlı olarak kabul görmektedir.

YAMAHA FZS600 FAZER

Sport touring kategorisinde bulunan Fazer model motosikletler 600 cc’lik sıralı 4 silindirinin ürettiği 98 beygir gücü ve 63.10 nm tork gücü zincir aktarma sistemiyle en üst düzey kullanıma imkan vermesinin yanı sıra oldukça rahat ve ferah olan oturuş pozisyonuyla şehir içi kullanım için bulunmaz Hint kumaşıdır. Yakıt besleme sistemi enjeksiyon olan bu motosiklet günümüz teknolojilerinin neredeyse hepsini kullanmaktadır. Maximum hızı 270 km/s olan bu motorun bilinen tek problemi fazla ısınmasıdır.

HONDA VFR1200F

Silindir hacmi 1237 cc olan sport touring kategorisindeki bu motor şehir içindeki inanılmaz gücü ve bir sport touring motosiklete göre oldukça şık görüntüsüyle Emniyetin yakışıklı prensi olarak bilinir. Ürettiği 172.7 beygir gücünü, 129 nm torku ve 290 km/s hızı enjeksiyon beslemeli sıralı 4 silindir motor bloğuna borçludur. Emniyetin sahip olduğu en hızlı ve çoğu kişiye göre en yakışıklı motosiklettir.

HONDA CROSSTOURER

Adventure kategorisine giren motosiklet BMW GS serisinin en büyük rakiplerinden biridir. Bmw’nin boxer motor bloğu aksine V4 motor bloğu kullanan bu motor beygir gücü ve tork olarak bmw nin önüne geçmiştir. 1237 cc‘lik V4 motoru ürettiği 129 beygir gücü ve 126 nm torku şaft aktarması ile arka tekerine yönlendirmektedir. Enjeksiyon sistemli motor bloğunun sağladığı 240 km /s hız ile her ne kadar BMW GS serisinin önüne geçsede ağırlık ve fren sistemleri olarak BMW nin gerisinde kalmaktadır.

BMW K 1600 GT

Cumhurbaşkanlığı koruma polislerinin kullandığı bu motosiklet Touring kategorisine girmektedir. 1649 cc’lik enjeksiyon beslemeli 6 silindir olan bu canavarlar ürettikleri 160 beygir gücü ve 175 nm torku şaft aktarmasıyla arka tekere ulaştırmaktadır. Gaz kolundaki en ufak bir hareket bile bu motorun ön tekerini yerden kesebilir. Maximum hızı 230 km/s gibi düşük bir hıza sahip olması sizi yanıltmasın ürettiği tork sayesinde düz duvara tırmanabilecek potansiyele sahip bir motordur.