Onuk Sazan Otomobilini Hayata Geçiren Dr. Ekber ONUK kimdir?

Ekber ONUK; uçak mühendisi, ilk yerli seri üretim otomobil Anadol’un devrim babası, Anadol STC-16’nın ekip şefi, Onuk Tersanesi sahibi. Oğlunun hayalini Onuk Sazan otomobiliyle gerçekleşiren baba.

Anadol’u Anadol Eden Adam

Dr. Onuk, 1970’lerde ilk yerli seri üretim otomobil Anadol’un devrim yaratan satışlarının arkasındaki ekipte görevliydi. Onuk, Anadol STC-16’nın da ekip şefi olarak görev yaptı. Türkiye’nin ilk spor otomobili Anadol STC-16’nın çok sevilmesini sağlayan Dr. Ekber Onuk, tamamen özgün Türk tasarımı bir spor otomobil hayali sefakoy escort kurdu. Dr. Onuk’a, yine uçak mühendisi oğlu Kaan’da destek verdi. Başarılı bir otomobil yarışçısı da olan Kaan Onuk, 1994’te ‘Sazan’ adını verdiği spor otomobili çizdi. Saint Joseph Lisesi’nde Sazan lakabıyla tanınan Kaan, böylece özgün Türk spor arabasının da isim babası oldu. 1996’da Kaan’ın talihsiz bir kazada hayatını kaybetmesinin ardından babası Ekber Onuk, kablosuz internet hizmetleri çalışmaları sürdürdü.

Dünyanın tamamı fiberglas gövdeye sahip ilk 4 kapılı sedan otomobili olarak tarihe geçen Anadol’un tasarım ekibinde görev yapan Dr. Ekber Onuk şimdiler de tamamen Türk tasarımı spor bir otomobili seri üretime geçirmek için kolları sıvamış bulunmakta.

Dr. Ekber Onuk; 7 ülkenin deniz kuvvetlerinde görev yapan hücumbotları tasarladıktan sonra trafik kazasında hayatını kaybeden Kaan Onuk’un babası. Oğlu Kaan’ın ilk çizimini yaptığı ‘Sazan’ adlı Otomobili Tuzla’daki hücumbot tersanesinde geliştiren babası Dr. Ekber Onuk, S 56 adlı tamamen Türk tasarımı otomobili üretmiştir.

Türkiye’nin dışında Gürcistan, Malezya, Pakistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır karasularında askeri amaçla kullanılan toplam 126 tane Kaan sınıfı hücumbot üreterek büyük başarı sağlayan Dr. Ekber Onuk, hayalini kurduğu özgün tasarımlı Türk spor otomobilinin seri üretimi için eski çalışanı olduğu Ford markasıyla anlaştı.

Oğlu Kaan’ın Mirası

2000’lerde çalışmaları hızlandıran eski dostu Eralp Noyan ve Gökhan Akış, Kasım 2009’da spor otomobil Sazan’ı ortaya çıkardı. İlk bakışta Porsche 918’e çok benzeyen Sazan, Onuk Tersanesi’nde üretilen ilk otomobil olmuştur. Ekber Onuk’un oğlu Kaan Onuk, 22 yaşındayken Sazan adlı otomobili ve değişen askeri dengeleri öngörerek hızlı ve etkin hücumbotları tasarladıktan sonra, 1996 yılında geçirdiği trafik kazası sonrası yaşamını yitirdi. Kaan Onuk’un el yazısıyla yazdığı “Sazan”, çizimini gerçekleştirdiği otomobilin model markasının da sembolü oldu.

Yazan: Rüştü ARSLAN