Baba (The Godfather), Mario Puzo‘nun yazdığı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola‘nın yönetmenliğini üstlendiği, Marlon Brando ve Al Pacino‘nun başrollerini paylaştığı filmdir. Filmin hikâyesi, II. Dünya Savaşı’nın bittiği yıl olan 1945 tarihi ile başlar ve yaklaşık on yıllık bir dönemi kapsar.

Film, New York’ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini anlatır. Film gösterime girdiği andan itibaren çok ilgi görmüş, birçok kurum, enstitü ve derginin gelmiş geçmiş en iyi filmleri sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir.

Corleone ailesi, Don Vito Corleone‘nin liderlik ettiği, İtalyan asıllı tanınmış bir ailedir. Aile, New York’daki diğer dört aileyle beraber New York’un mafya işlerini yönetmektedir. Ancak Corleone ailesini diğerlerinden ayıran özelliği, Don Corleone‘nin politikacılar ve yargıçlar Kırklareli escort 1 ile olan güçlü bağlarıdır. Politikacılar ve yargıçlarla olan bu yakın ilişkileri her kapıyı açabilmesini sağlamaktadır.

Uyuşturucu üreticisi ve dağıtıcısı olan Solozzo, Don Corleone‘den, ilişkilerini kullanarak kendisine yasal koruma
sağlamasını ister, karşılığında elde edilecek kârdan pay teklif eder. Ancak Don Corleone teklifi geri çevirir. Gerekçesi,
uyuşturucu işi ile bağlantısı olduğunu öğrenen siyasetçilerin ilişkilerini gözden geçirip bağlantılarını koparabilecek olmalarıdır.Ona göre politikacılar kumarı bir zaaf olarak görüyorlardır ama uyuşturucunun kirli bir iş olmasıdır. Bunun üzerine arkasına bazı aile ve polis şefini alan Solozzo, Don Corleone‘yi vurdurtur. Ölümden kurtulan Don Corleone‘yi ve tüm aileyi artık kötü günler beklemektedir. Bu süreç içinde, başına buyruk hareketleriyle bilinen,
oğlu Sonny ölecek, II. Dünya Savaşı’ndan kahraman olarak dönen küçük oğlu Michael ise, daha önce mafya işleriyle ilgilenmeyen ve istemediği halde olayların akışı onu hikâyenin merkezine alacaktır ve sonuç olarak suç aileleri arasındaki savaş başlayacaktır…

1973 yılında gösterime giren film 6 milyon dolar bütçe ile ile çekilmiş ve müthiş bir başarı ile 250 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Baba filmi; 3 adet Oscar ödülü alarak gişe hasılatını taçlandırmış oldu. Filmin replikleri günümüzde hala büyük etki yaratmaktadır. “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım” repliği sinema tarihinin en çok gönderme yapılan repliklerinden biri haline gelmiştir.

Film başarılı bir başlangıç sayesinde devam eden bir seri olmuştur. Baba – 1972, Baba 2 – 1974, Baba 3 – 1990.

Baba 2 filmi 6 Oscar ödülü kazanmıştır ve başarının devamını taçlandırarak ne kadar büyük bir yapım ve seri olduğunu kanıtlamıştır.