Dünya da sadece Akşehir Gölü çevresinde bulunan ve halk arasında Acı Piyan veya Eber Sarısı ismiyle bilinen Thermopsis turcica türündeki bitki, tek çiçekten üç meyve çıkarma özelliğine sahip.

Baklagillerin kraliçesi olarak tanımlanan ve “Piyan” adı da verilen Eber Sarısı, nesli tükenmekte olan bitkiler arasında yer almaktadır. Türkiye’de sadece Eber ve Akşehir Gölü etrafında yaşayan Eber sarısı, tamamen doğal bir yetişme alanına sahiptir. Yakın zamanda koruma altına alınan çiçek için koparma cezası sefaköy escort getirilmiştir. Eber Sarısı çiçeğini koparma cezası 60 bin liradır.

Akşehir Gölleri çevresinde, doğal olarak yetişmekte olan, Piyan – Eber Sarısı (Vuralia turcica – Thermopsis turcica) bitkisi, yeryüzünde de sadece Eber ve Akşehir Gölleri çevresinde bulunmaktadır.

Ülkemizdeki en dar yayılışı olan bitki türlerinden biri olan Eber Sarısı, Nesli kritik düzeyde tehlikededir, çok yakın bir gelecekte yok olma tehlikesi ile de karşı karşıyadır.

Yeryüzündeki yaklaşık 18.000 baklagil türü içerisinde tek çiçekten üç meyve veren tek türdür. Bu özelliği ile dünya üzerinde eşsiz bir öneme sahip genetik kaynaktır.

Eber Sarısının önemi!

  • Eber sarısı bitkisi içeriğinde sakladığı antioksidan ve antimikrobiyal maddeler sayesinde, ilaç sanayinde kullanıma uygundur.
  • Çiçeklenme (Nisan sonu – Mayıs başı) döneminde nadide bir görselliğe sahiptir. Kesme çiçek ve park bahçelerde kullanılabilir.
  • Tabiat turizminde de önemli bir yere sahiptir.