Büyük Şehirlerin Kalabalığı ve Gürültüsünden Kaçmaya Ne Dersiniz?

Bartın iline bağlı, denize doğru uzanmış bir burun olan, şirin ve sakin bir ilçe Amasra… İki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı bağımsız adalara istanbul escort sahip.

Yemyeşil doğası, mavilikleri ve huzurlu atmosferiyle sıcak bir liman kenti olan Amasra‘nın geçmişi 3000 yıl önceye dayanıyor. Bu küçük ilçeyi Fatih Sultan Mehmet “Dünyanın göz bebeği” olarak nitelendirmiş. Amasra, sahip olduğu patika yolları, tarih kokan sokakları ve mağaralarıyla insanı kendine çekiyor. Doğanın müthiş manzarasını gözler önüne seren beldeyi seyretmeye doyamıyorsunuz. Amasra‘da renkli kayıklara binerek deniz sefası yapabilir, sokaklarında tarihi keşiflere çıkabilirsiniz.

Peki Amasra’da nereleri gezmelisiniz?

Oldukça küçük bir ilçe olan Amasra‘da gezmek için iki gün ayırmanız yeterli olacaktır. Amasra’nın tarih kokan sokaklarında keşfetmeye değer pek çok yer bulunmakta. Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Amasra Kilisesi, Direkli Kaya, Göldere Şelalesi, (kaleyi karaya bağlayan tarihi köprü) Kemere Köprüsü, Gürcüoluk Mağarası, Delikli Şili ve Antik Tiyatro bölgede görülmeye değer yerleri.

Eğer yolunuz Amasra‘ya düştüyse; gündüzleri olduğu kadar akşamları da insana ayrı bir keyif veren Küçük Liman’daki çay bahçelerinde çayınızı-kahvenizi yudumlarken gün batımını seyredebilirsiniz.

Tarihe meraklıysanız; Arkeoloji müzesine uğrayabilir Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı eserlerini ziyaret edebilir, ilçede bulunan mağaralara gidip eski çağlara ait izler görebilirsiniz.

Amasra’ya deniz turizmi için gittiyseniz…

Eğer Amasra‘ya deniz turizmi için gidiyorsanız; Büyük liman plajı, Küçük liman plajı, Çakraz plajı, Bozköy plajı, İnkumu plajı, Akkonak plajı ve yalnızca tekne ile gidebileceğiniz Felengit koyu tercihleriniz arasında olabilir.

Yaşadığınız yerin kalabalığından, gürültüsünden, stresinden ve monotonluğundan şikayet ediyorsanız ve bi kaç gün mavi ve yeşilin içinde kafamı dinleyip sakinleşeyim ve huzura ereyim diyorsanız Amasra‘ya gitmenizi tavsiye ederiz. Şimdiden keyifli yolculuklar iyi tatiller dileriz.

Bu şirin ilçemize gittiyseniz yazmayı gözden kaçırdığımız konulardaki görüş ve tecrübelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.