Ciğerlerimize bayram ettirecek kadar temiz hava burada.

Dünya’nın en temiz havası Norveç‘teki Svalbard adasında olduğu iddia ediliyor. Oksijen o kadar yoğun ki adaya ayak bastıktan kısa süre sonra baş dönmesi ve burun kanaması yaşanabiliyor. Havanın bu kadar temiz olmasının sebebi ise kutba çok yakın olup çok az sayıda insanın yaşıyor olması olarak açıklanıyor.

Havasının çok temiz olması turistik açıdan bölgeye katkı sağladığı gibi; bölgenin rasathaneler için oldukça uygun olmasını da sağlamış.

Teknoloji ve Turizmin Kesiştiği En Temiz Nokta…

Öyle ki; NASA’nın bile adada araştırma merkezi bulunmakta. Tüm bölgede farklı araştırmalar için kullanılan pek çok teknolojik ölçüm araçları bu adada avcılar escort bulunuyor.

Svalbard Kuzey Kutbu ile Greenland arasında kalıyor. Adanın ekonomisi eskiden balıkçılık ve balina avına dayanırken şu an turizm, kömür çıkartma ve bölgede yapılan araştırmalara dayanmakta.

Ayrıca; Svalbard adası Avrupa medeniyeti’nin bittiği nokta olarak kabul edilmekte. Az sayıda insanın yaşadığı bölgenin biraz ilerisine gidildiğinde Kutup Ayılarının hüküm sürdüğünü görebilirsiniz.

Svalbard adasında 19 Nisan ile 23 Ağustos arasında güneşin hiç batmıyor olmasını da ayrı bir bilgi olarak sunmakta fayda var.