İngiliz zeplini R101 ilk seferinde düştü.

Zeplin denen aracı en iyi tasarlayan millet Almanlardı, Graf Zeppelin ile 500’den fazla uçuş gerçekleştirmiş ve dünyayı dolaşmışlardı.

İngiltere bunun altında kalmamak için hükümet desteği ile R101 i yaptırdı. Politik hırslar yüzünden taşıt yeterince test edilmedi. Henüz prototip halinde olan cihaz ile Hindistan’a gitme, hatta yanında da bol miktarda kargo taşıma görevi verildi. Bu gemi beklenenden daha ağır olacak şekilde tasarlanmış, ayrıca delinen gövdesi üzerindeki parçaları değiştirmek yerine yama atılmış ve daha da ağır hale gelmişti. Hindistan’a gitmek üzere tam yakıt yüklenmiş, üzerine bir de havacılık bakanının gümüş kolleksiyonunu da içeren ağır kargosu da yükü arttırmıştı.

Gemi yola çıkmadan önce meteoroloji uzmanları fırtına ile ilgili uyarıda da bulunmuş, buna rağmen gemi yola çıkmış. Yolda fırtına geminin ön taraftaki gaz torbalarını parçalamış ve gemi düşmeye başlamıştı. Mürettebat safra atmış yeterli gelmemiş, kargo yükünü atmış fakat düşüş devam şişli escort etmiş. Motoru da söküp atarak çarpışma şiddetini azaltmak istemişler ve bunda da başarılı olmuşlar. Gemi yere yumuşak olarak çarpmış fakat son derece yanıcı olan hidrojen gazı nedeniyle tutuşarak, havacılık bakanı da dahil 46 kişinin saniyeler içinde ölümüne neden olmuştur. Bu faciadan sadece birkaç kişi sağ olarak kurtulmuştur.