Manş Tüneli

Manş Tüneli, İngiltere ile Fransa’yı denizden birbirine bağlayan Fransa ve İngiltere ortak yapımı bir demir yolu tünelidir.

Tarihi ve Yapımı

Kullanılan yüksek teknolojisi, sıradışılığı ile  kendisinden “Extreme Engineering” olarak söz ettirmiş, mühendislerin modern dünyanın 7 harikasından birisi olarak nitelendirdikleri Manş Tüneli.

Manş Denizi’nin tebeşir kayalarından oluşan tabanında, tünel açılabilmesinin kolay olduğunu düşünen bir Fransız mühendis, Dover Boğazı’nda bir tünel yapılmasını teklif etti (1802). Teklif Napolyon tarafından da beğenildi fakat savaş nedeni ile askıya alındı. Benzer öneriler 19. yy boyunca gündeme geldi. 1880’lerin başında, bazı özel kuruluşlar iki kıyı arasında bir demiryolu tüneli yapmak için kazılara başladı ancak bu kez de, basının bu tünel için İngiltere’nin güvenliğini tehdit etmesi yönündeki karalama kampanyaları nedeni ile kazı istanbul escort durduruldu.

Fransız ve İngiliz hükümetleri 1960’ların ortasında tünelin yapılması için tekrar masaya oturdular ancak yüksek maliyet sebebiyle bu girişim yine sonuçsuz kaldı. Bu süreçte tünelin iki taraftan 2.4 km lik kısmı kazılmıştı. .Tünel en son 1986 da tekrar gündeme geldi. Maliyet, Fransız ve İngiliz firmalarından meydana gelen şirketler birliği ile, bankalardan büyük miktarda borç alınarak karşılandı. 6 Mayıs 1994’de, Dover(İngiltere) ile Calais’yi(Fransa) bağlayan 50.5 km( su altındaki uzunluk 38 km) uzunluğundaki tünel açıldı.

Projede yaklaşık 14000 işçi ve mühendis çalıştırılmış, milyonlarca metrik tonluk taş, toprak ve çamurun atılması için kazı makinaları kullanılmıştır. Proje maliyeti 21 milyar $ dır. İki kazıcı ile kanalın iki ucundan kazılmaya başlanmıştır. Bu kazıcılar lazer ışınları yardımı ile yönlendirilmiştir.  Tünelin en alçak noktası deniz yüzeyinden 100 m aşağıdadır. Tünel sayesinde iki şehir arası yolculuk süresi, hızlı trenler ile 20 dakikaya kadar düşmüştür. Proje ömrü 120 yıl olarak belirlenmiş, sonradan onarımı çok zor olacağı için yüksek kaliteli malzemeler kullanılmıştır. İngiltere için Avrupa’ya bir bağlantı olduğundan tünele Eurotunnel de denmektedir.

Manş Tüneli toplam 3 tünelden oluşmaktadır. Bunlardan ikisi tren yolu olarak kullanılmakta ve 7.6 m genişliğe sahiptir. Ortadaki tünel ise acil durumlar,  bakım ve havalandırma gibi ihtiyaçlar için kullanılmakta olup 4.8 m genişliğindedir.