Nasıl başladı?

Ducati 1926 yılında mühendis Antonio Cavalieri Ducati ve oğulları Adriano, Bruno ve Marcello tarafından İtalya’da kurulmuştur. Adriano Ducati 20 yaşında olmasına rağmen başarılı bir telsiz teknisyeniydi, 60 watt ampül gücü ile İtalya Amerika arasında ilk iletişimi sağladı.1926 yılında Guglielmo Marconi Bologna Üniversitesin ‘de Elektrik Mühendisliğinde onur derecesi almıştı, aynı yıl aynı şehirde kurulan Ducati ‘nin ticari ünvanı ”Societa Scientifica Radio Brevetti Ducati şeklindeydi. Küçük bir motoru olan Cucciolo, 2. Dünya Savaşı’nda Ducati fabrikası bombalandıktan sonra icat edilmişti.

Ducati’nin kendini kanıtlaması

Ducati 1968’de Marco Lucchinelli ile Dünya Superbike Şampiyonası’nda 25. olmuş, ardından bu başarılar artmış, şampiyonluklar görülmüş, 1988’den bu yana firma katıldığı 143 yarışın 78’ini kazanmış. 1988 sürücü ve markalarda beşinci, 1989 sürücü ve markalarda de üçüncü, 1990’da Raymond Roche’nin kullandığı 851 modeli ile sürücülerde şampiyon, markalarda ikinci, 1991-1992 Amerikan Doug Polen ile iki şampiyonluk, ilk şampiyon 851, 888 modeli ve 916 modelleri hepsi efsane olmuş ve milyonlarca motosiklet severin ilgisini, sevgisini ve saygısını bahçelievler escort kazanmıştır.

1990’da Superbike Dünya Şampiyonu olan Raymond Roche Ducati’nin Superbike Dünyasında yerini sağlamlaştırmıştır. 1983 ‘den bu yana Roche çok prestijli yarışlar kazanmış, 500cc Dünya Şampiyonluğunda üçüncü olmuş, 1985 Fransız Gran Prixinde ikinci olmuş ve 1987 yılında Ducati ‘ye geçmiştir. Bu tarz başarılar Ducati markasını günümüze kadar ulaştırmıştır.

Günümüzde Ducati

Günümüzdeki Ducati kullandığı teknolojiler ve tasarımlarıyla diğer motosiklet markalarının arasından kolayca sıyrılmıştır. 90 derecelik V4 motor bloğunu MotoGP’de sadece Ducati markasının kullanması gibi ilginç kararları ve tercihleri Ducati markasını diğer markalardan ayrılmasında büyük rol oynar.

Herkesin bildiği gibi Ducati mükemmel tasarımı ilk bakışta dikkatleri üzerine çeker, o mükemmel çizgiler ve kıvrımlar adeta bi sanatçının elinden çıkmıştır, bu güzel kıvrımları ve çizgileri tamamen ustaca bi el işçiliğine borçludur.

Ducati’nin diğer motosiklet markalarından en büyük farkı grenaj gibi dış görünüm malzemelerinin otomatik makinalar tarafından değil de insan eliyle yapılmasıdır. Ducati marka motosikletlerin bu adeta sanat eserine benzeyen görüntüleri sebebiyle ressam gibi sanatcıların motosiklet konusunda ki ilk tercihi olmuştur.