Herkes dengeli vitamin ve mineral karışımı ile beslenmenin sağlıklı yaşam için hayati önem taşıdığını bilir, ancak bu besinlerin de diş sağlığınız için de gerekli olduğunu biliyor muydunuz? Doğru vitamin ve mineral tüketimi ile etkili ağız bakımınız önemli ölçüde diş çürüklerinizin oluşmasını önleyebilir. Bu yazımızda sizler için diş çürümesini engelleyen vitamin ve mineralleri yazdık.

Dişlerinizi sağlıklı tutmak için iyi bir ağız bakımı uyguladığınızdan emin olmalısınız. Ancak tükettiğiniz vitamin ve mineraller de çok önemli bir rol oynar. Dişlerinizi güçlü, sağlıklı ve inci gibi beyaz tutmak için florür, kalsiyum, D vitamini ve fosfor şarttır.

  • Florür : Florür, suda bulunan, doğal olarak oluşan bir mineraldir ve araştırmalar, dişlerin çürük oranını yüzde 60 oranında azaltabildiğini bulmuştur. Florür içeren yiyecek ve içecek tüketmek, çay içmek, kurutulmuş meyve ve kakao tozu tüketmek diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
  • Kalsiyum ve Vitamin D : Kalsiyumun kasları, eklemleri ve kemikleri kuvvetlendirdiği gibi dişlerinizi de güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Kalsiyum, kaybedilen kalsiyum partiküllerini yerine koyarak dişleri ve diş etlerini sağlıklı tutar. Bu nedenle diyetinizin süt ürünleri, somon, badem ve koyu yeşil yapraklı sebzelerle dolu olması da diş sağlığınız önemlidir. Ayrıca, kalsiyum emilimine yardımcı olduğu için D vitamini alımınızı yüksek tutmanız gerekir.
  • D vitamini, güneşten, besin takviyeleri almaktan ve balık diyetinden, tahıllar ve yumurta sarısı gibi D vitamini ile güçlendirilmiş yiyeceklerden alınmaktadır.
  • Fosfor : Fosfor, vücutta bulunan en büyük ikinci mineraldir ve% 85’i tek başına dişlerde ve kemiklerde bulunmaktadır. Dişlerinizin sağlıklı ve güzel görünmesini sağlamak için kalsiyum ve D vitamini ile birlikte çalışan fosforu iyi dengelenmiş bir diyet uyguladığınız sürece, diş sağlığınızı en iyi durumda tutmak için yeterli olarak tüketmelisiniz.
  • Hindi, ton balığı ve ayçiçeği çekirdeği gibi yüksek proteinli yiyecekler, bu hayati mineralin emilimini artırmaya yardımcı olur.