Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed’in Fahrettin Paşa ilr ilgili olan sosyal medya paylaşımı ülkemizde toplumsal ve siyasi tepkilere neden oldu. Peş peşe gelen açıklamalar ardından, Medine Müdafaası kahramanı olarak bilinen Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan’ın hayatı yeniden gündeme geldi. Peki kimdir Fahrettin Paşa?

1868 yılında Rusçuk’ta doğdu, 93 Harbi’nden sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Başarılı bir öğrenci olan Fahrettin Türkkan; Mekteb-i Harbiye’yi birincilikle bitirdi. Erkan-ı Harbiye Mektebi’ni bitirdikten sonra 1891 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle göreve başlayan Fahrettin Türkkan Balkan Savaşı’nda Çatalca savunmasında ve Edirne’nin geri alınışında görev aldı. 1916 yılında 4. Ordu komutanı Cemal Paşa tarafından Medine’deki Hicaz Kuvve-i Seferiyesi komutanlığına atandı. İngilizlerin desteğinde isyana girişen Şerif Hüseyin ordusuna karşı, kısıtlı imkanlara rağmen yaptığı Medine Müdafaası büyük takdir topladı. 2 yıl 7 ay süren Medine Müdafaası sırasında yardım yolları kesilince askerine verdiği “Çekirge Genelgesi” bu takdiri ne derece hak ettiğini gözler önüne seriyor. Müdafaa sonrası ise kendine “Medîne Müdâfii“, “Türk Kaplanı“, “Çöl Kaplanı“, “Medine Kahramanı” lakapları verilmiştir.

Medine Kuşatması sonrası esir alınan ve 27 Ocak 1919 tarihinde esir olarak önce Mısır’a daha sonra 5 Ağustos 1919 tarihinde Malta’ya sürgün edilen Fahrettin Paşa; sürgün sırasında İstanbul’da İtilaf Devletleri (İngiltere, Fransa, İtalya, ABD, Romanya, Yunanistan, Japonya) tarafından, savaş suçlularını yargılama amaçlı kurulan Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi isimli mahkemece idam kararı verilerek ölüme mahkum edildi. Fakat; Ankara Hükümetinin yüksek gayretiyle 8 Nisan 1921 tarihinde Malta’dan kurtuldu. Eylül 1921 tarihinde ise Türk Kurtuluş Savaşı’na katılmak için Ankara’ya geçti. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından Güney Cephesi’nde görevlendirilen Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa, bu cephede Fransızlara karşı Türk Ordusu’nu birleştirmekle görevliydi. Fransızlar ile Ankara Antlaşması’nın ataşehir escort imzalanmasından sonra Güney Cephesinde savaş sona erdi. 9 Kasım 1921 tarihinde TBMM tarafından Kabil Büyükelçiliği’ne atanan Fahrettin Paşa; Türk-Afgan dostluğunun gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

1936 yılında Ferik Korgeneral rütbesi ile ordudan emekli olan Fahrettin Paşa; 22 Kasım 1948 tarihinde bir tren yolculuğu esnasında Eskişehir yakınlarında kalp krizi geçirerek vefat etti. Vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığına defnedildi.

Fahrettin Paşa; “Peygamberimin gömülmüş olduğu toprakları abdestsiz kafirlere teslim etmem! demiş ve 72 gün boyunca 40-50 derece sıcaklıkta, çölde çekirge yiyerek ordusunu ayakta tutmuş, İngiliz ordusunu Medine’ye sokmamıştır.”

Allah Rahmet Etsin. Mekanı Cennet, Ruhu Şad olsun…