Çiya (Chia) Tohumu ve Faydaları

Ana vatanı Meksika olan Çiya (Chia) tohumu yapısında bulunan antioksidan nedeniyle oldukça önemli bir gıdadır. İçeriğinde bulundurduğu antioksidan hem hücreleri yeniler hem de hastalıklarla mücadele eder. Yaklaşık 5000 yıldır değeri bilinen bu gıda eski uygarlıklar tarafından da kullanılmıştır. Chia tohumunun besin değeri de oldukça yüksektir. İçeriğinde lif, omega 3, omega 6, protein, demir, antioksidan ve kalsiyum vardır. Tüm bu içeriklerin vücudumuz için olumlu etkileri ise şöyle;

  • Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Sinir sistemini dengelemeye ve ruh sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Kan şekerini düzenler ve diyabet hastaları için sağlıklı bir gıdadır.
  • Protein ve demir zengini olan Chia, kansızlık sorunu olanlara iyi gelir.
  • Tokluk hissi verir.
  • Vücuttaki iltihaplanma ile mücadele eden Chia iltihapların azalması ve kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
  • Yapısında bulunan kalsiyum ve A vitamini dişlerin yapısını ve diş sağlığını korur. Ayrıca içerdiği fosfor dişlere destek olur.
  • Chia tohumu cilt sağlığını koruyarak, cildin esnek yapısının devam etmesine, cildin daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Çiya Tohumu Nasıl Tüketilmeli?

Chia tohumlarını farklı şekillerde tüketmek mümkündür. Tohumların yumuşak olarak tüketilmesi daha kolay olacağından; yaklaşık 3 saat su veya sütte bekletebilirsiniz. Şişen ve yumuşayan tohumları jölemsi hali ile diyet tatlılarda kullanabilirsiniz. Ayrıca salataların veya yoğurdun içine eklenerek de yenebilir.

Çiya Tohumu Zayıflatır mı?

Chia tohumu, lif yönünden zengin bir gıdadır olması yönünden diyet listelerinin olmazsa olmazıdır. Chia tohumu yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenler, içerisindeki lifler besin emilimini çoğaltır. Kabızlık probleminin önüne geçen Chia tohumu; bağırsak hareketlerini düzenlemesi ile kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

Spor Yapanlar İçin Chia Tohumu

Faydaları saymakla bitmeyen Chia tohumu özellikle spor yapanlar için de çok değerli bir besindir. Vücuttaki kas kütlesinin arttırılması ve korunmasına yardımcı olan Chia tohumu; içerdiği sağlıklı protein sayesinde vücut yapısının gelişimine destek olur. İçeriğinin %25’i proteindir.

Çiya Tohumunu Saklama Koşulları 

Chia tohumların saklama koşulları oldukça kolaydır ve dayanma süresi fazladır. Güneş görmeyen ve rutubetsiz bir ortamda bir yıldan fazla dayanır. Çiya ile yapılan gıdalar ise buzdolabında 4 gün dayanabilir (biz taze tüketmenizi tavsiye ederiz). Çiya yağıda kullanılan sağlıklı ürünler arasındadır.