Birçoğumuz fotoğraf çekmeyi severiz, bizlere farklı duygular uyandıran, gelecekte bakıp hatırlamak isteyeceğimiz anları fotoğraflamak isteriz ve bu fotoğraflara bakıldığında ilgi çekmesini de isteriz. Profesyonel makine kullanmayı da malumunuz herkes bilmez ve birçoğumuzun da profesyonel fotoğraflar çekebileceği fotoğraf makinası yoktur. Bu yüzden; elimizde yalnızca telefonumuzun olduğunu düşünelim ve profesyonel fotoğraflar çekmek için neler yapmamız gerektiğine birlikte bakalım.

1 – Fotoğrafı dikey mi yoksa yatay mı çekeceğinize karar verin. Bu şekilde istediğiniz kompozisyonu daha rahat ve daha detaylı bir şekilde alabileceksiniz. Fotoğrafınızın daha ilgi çekici görünmesini sağlayacaktır. Manzaraları yatay, insanları dikey çekmeyi deneyin.

2 – Flaşı gereksiz yerde kapatın. Böylece Fındıkzade escort bayan fotoğraflarıınızdaki sert ve gereksiz gölgeleri önlemiş olacaksınız. Telefonumuzun flaşı anlık aşırı derecede ışık saçtığından genellikle fotoğraflarımızda keskin çizgiler ve karanlık bir arkaplan oluşur. Bu durum da fotoğrafımızın doğal görünmemesine sebep olur. Genellikle doğal ışıkta fotoğraflar çekmeye çalışın, karanlık bir ortamda iseniz de basit ve yumuşak bir ışık tercih edebilirsiniz.

3 – Fotoğrafınızın orantılı olması için ızgarayı açın. Telefonunuzun kamera uygulamasındaki orantı ayarlaması için var olan ızgara özelliğini açın. Bu özellik fotoğrafınızda sizin görüntüde vurgulamak istediğiniz bir cismi, nesneyi ya da insanı daha belirgin kılacaktır.

 

 

 

4 – Telefonunuz için tripod ve ya herhangi bir sabitleyici kullanın. Bu sayede titreşimi en aza indirgemiş olacaksınız ve kamera odaklaması daha kolay olacaktır.

5 – Fotoğraflarınızı en kaliteli formatta çekmeye çalışın. En kaliteli format RAW formatıdır.

6 – Çektiğiniz fotoğrafı yardımcı programlar ile efektlendirin. Telefonunuzun kamerası ışığı ve renkleri çok iyi yansıtmayabilir, bu nedenle istediğiniz canlılıkta fotoğraflar yakalayamayabilirsiniz. Bu nedenle çektiğiniz fotoğrafları yardımcı fotoğraf işleme programlarıyla efektlendirebilir, size ve çevrenize daha hoş görünen fotoğraflar elde edebilirsiniz.