Son yıllarda ülkemizde piyasaya sürdüğü teknolojik ürünlerle dikkatleri üzerine toplamayı başaran CASPER firması yeni hesaplı son model akıllısı olan VIA M4 modelini de piyasaya sürdü. Bu modelle CASPER firmasının günümüz teknoloji modasını yakından takip ettiği de net bir biçimde görülebiliyor.

VİA M4 ve AYRINTILARI


2018 yılı mobil teknoloji bakımından bir çok farklılıkla başladı. Bunlardan en başta gelen farklılık ise 3D görünümlü cam tasarımlar oldu. CASPER firması da piyasaya yeni sürdüğü VIA M4 modelinde bu tasarımı kullanmış. 5.5’’HD+ 18:9 Extreme Vision ekranla karşımıza çıkan telefon, eski jenerasyona göre %15 daha fazla alan sağlamakta. İlk bakışta telefon fiyatına göre oldukça üst düzey bir görüntü sergiliyor. Donanım açısından bakıldığında ise söz kullanıcı takdirine kalmış. Ayrıca telefon henüz sadece Gri ve Altın olmak üzere iki renkte satışa sunulmuş.

DONANIM TEKNOLOJİSİ

VIA M4: 13MP arka, 8MP ön kamera ile bizleri karşılıyor ve her iki kamerada da bulunan f/2.0 diyafram aralığı sayesinde görüntü kalitesi daha zengin fotoğraflar yakalayabileceğini gösteriyor. 32 GB dahili hafızaya, MT6737 1.3 GHz Quad Core işlemci, Mali T720 çekirdek grafiği ve 3 GB ram eşlik ediyor. 256 GB’ye kadar artırılabilen hafıza sunan telefon barındırdığı 3000 mAh batarya ile de kullanıcıya 3G bağlantıda iken 300 saat bekleme süresi sunuyor. Android 8.0 Oreo işletim sistemiyle gelen telefon tasarım ve teknik donanım açısından oldukça iddialı görünüyor.

TASARIM

3D cam kasa tasarımıyla dikkat çeken Casper VIA M4 148.3 mm boy, 71.76 mm en ve 8.1 mm kalınlıkla sunulmuş. Kasasının sağ tarafında; güç düğmesi, ses arttırma/azaltma düğmeleri yer almakta olan telefonun sol kısmında ise micro SD kart yuvası ve micro sim slotu aynı kapak altında sunuluyor. Cihazın ağırlığı ise batarya dahil 143 g. olarak belirtilmiş.

ALT BİLGİ

Telefonun sar değerleri ise; başta (en yüksek) – 1,47 W/kg (Kulakta kullanıldığında) ve vücutta 0,5cm uzakta tutulduğunda (en yüksek) – 1,23 W/kg olarak belirtilmiş.