Yerli markamız CASPER firmasının yeni üretmiş olduğu 18:9 ekran oranlı tasarım harikası telefonu VİA G1 Plus…

18:9 ekran oranlı ilk yerli cihaz olan VİA G1 Plus; 158.1 x 76.5 x 8.2 mm boyutlarında karşımıza çıkıyor. Ekran çözünürlüğü 720 x 1440 pixel olan cihazda IPS LCD ekran bulunmakta ve ekran boyutu 5.99 inç. Cihazın, 1,4 GHz Quad Core işlemcisine 3 GB RAM ve 32 GB dahili hafızası eşlik ediyor. Cihazda CASPER firmasının ürettiği diğer cihazlardan farklı olan özelliklerinden biri de ön kamerasının 16 MP., ön kamerasının 13 MP. olması. Özçekim yapmayı seviyorsanız ya da bir vlog çekme hevesiniz varsa bu cihaz tercihleriniz arasında olmalı. Ön kamerasının arka kamerasına oranla daha fazla pixel barındırıyor olması cihazın da özçekim ve vlog severlere yönelik üretildiğini gösteriyor.

Tekrar cihazın teknik özelliklerine dönecek olursak; cihazda 32 GB’lık dahili depolama yanında 128 GB’ye kadar artırılabilir hafıza sunulmuş. Ayrıca Android 7.1.2 (Nougat) işletim sistemi ile birlikte gelen cihaz 4.5G bağlantı hızını desteklemekle birlikte, 3G bağlantı ile 3000 mAh Li-Po pili sayesinde maksimum 17 saate kadar bekleme süresi sunuyor. Cihazın sar değerleri ise 0.196 W/kg (Baş), 1.260W/kg(Vücut) olarak belirtilmiş.

Tasarımsal anlamda çok başarılı olan cihazın parmak izi okuyucusu arka kameranın hemen alt kısmında konumlandırılmış ve cihazın ön kısmında her hangi bir fiziki buton yer almıyor. Sanal buton kısmının ise dar olması telefon ekranına ayrı bir hava katmış doğrusu. Teknik anlamda da bir çok yurt dışı firma cihazlarına rakip olabilecek seviyede üretilmiş olan cihaz tüketiciyi pek de üzecekmiş gibi görünmüyor doğrusu. Yerli üretim konusuna dikkat eden tüketiciler fiyat performans anlamında bir cihaz araştırıyorlar ise Casper Via G1 Plus iyi bir fırsat denilebilir.

Şu an sanal dükkanlardaki genel fiyat ortalaması 1.430 TL bandında.