Kitabın Adı: SON GÜN
Kitabın Yazarı: Mete YARAR
Yayıncı Kuruluş: Destek Yayınları
Basım Yılı: 2015 (İlk Baskı)
Sayfa Sayısı: 215

Güvenlik politikaları uzmanı olarak tanınan yazar Mete Yarar kaleme aldığı bu sıra dışı roman, siyasal gündemin anlık değiştiği, ülkemizin geleceği üzerine yazılan senaryoların her geçen gün daha gerçekçi hale geldiği dönemi, okurun dikkatini çeken konusu hem de çok iyi kurguyla mükemmel ele alıyor. Kısa bir zaman dilimini anlatan Hawler – 60 Yıllık İttifakta Son Gün, bir solukta bitirmek isteyeceğiniz bir yapıt.

ABD, Türkiye ye haber vermeden sebepsiz bir şekilde İncirlik Hava Üssü’nü boşaltıp Erbil’e taşır. Baskın niteliğindeki bu durum, 60 yıllık NATO birliğine üyeliğimizin sonu olarak da yorumlanabilir! Türkiye’nin güvenlik ve dış politikasını yöneten üç kişi, ani operasyonun haberini alınca şoka uğrar. Başbakan şunu sorar: “Savaşa mı girdik?”
Kurulan kriz masasındaki herkes şaşkındır ve ne olduğunu anlayamazlar. Neler olduğunu anlayamadıkları için acil olarak ne yapılması gerektiğini de belirleyemezler. Romanın başkarakteri Şerif, tam da bu gelişmeyi öngören bir raporu seneler evvel vermiş ama bu zaman zarfında ciddiye alınmamıştır.

Mete Yarar ne kadarı gerçek ne kadarı hayal ürünü olduğunu bilemeyeceğimiz bu romanı yazmakta iken, Wall Street Journal’ de tam da bu konuyu gündeme getiren bir yazı yayımlanmıştır.

Hawler – 60 Yıllık İttifakta Son Gün, kesinlikle çok tartışılacak ve üzerinde düşünülmesi gereken çok değerli bir olay üzerine gerçekleşmesi muhtemel olabilen bir roman.

Kitaptan Alıntı: “…….Amerika’nın ne işine yarasın ki sadece cep telefonu alan yirmi milyonluk bir gençlik?”

Okuyucu Yorumu: Kitap ilk anlardan itibaren okuyucuyu kendine bağlıyor. Kitabı elinden bırakmadan bir solukta okumak isteyenler için ideal bir kitap ayrıca insanı ince ayrıntıları düşünmeye itiyor.