Çok eski zamanlarda Avustralya yerlilerinin avlanma ve silah olarak kullanma amacıyla; akasya, okaliptüs gibi sert ağaçların geniş çatallı dallarından yontup, kılıç keskinliği verdiği kıvrık bir sopa biçimindeki atıldığında geri dönebilen bir tür gereçtir BUMERANG… Tarihte ise başta Avustralyalılar olmak üzere Hindular ve daha birçok medeniyet bu gereci kullanmışlardır. Yalnız; herkes tarafından “her bumerang geri döner” düşüncesi yanlıştır. Geri dönen bumerangları tarihte Avustralya yerlilerinden olan Aborijinler avlanma ve spor amaçlı kullanmışlardır. Boomerang isminin bile Aborijinlerden geldiği düşünülmektedir.

Geri dönmeyen bumeranglar ise Endonezya, Mısır, Hindistan, Amerikan toplumları tarafından çok eski çağlarda kullanılmıştır. Geri dönmeyen bumeranglar ilk olarak avlanma amaçlı yapıldıysa da ilerleyen zamanlarda savaş aracı olarak kullanılmaya başlanmış ve buna göre üzerinde bazı oynamalar, değiştirmeler yapılmıştır.

Bumerang; yere paralel olarak fırlatılır, herhangi bir ucu bir yere çarparsa aerodinamik yapısı sayesinde daha yüksek bir hıza çıkarak geri döner.

Aborijinlerin bumerangı deneme yanılma yöntemiyle bulduğu düşünülmekte.

Günümüzde ise bumeranglar genellikle spor amaçlı kullanılmaktadır ve genellikle geri dönebilen bumeranglar tercih edilir.