Börü Filmi Hakkında (Spoiler Yoktur!)

Börü, Can Emre ve Cem Özduru ikilisinin yönetmenliğini yaptığı, 2018 yılında vizyona giren polisiye ve dram filmidir. Yapımcılığını Alper Çağlar’ın yaptığı film altı bölümlük Börü dizisinin finali niteliğindedir.

Özet ve Detay

Börü, Polis Özel Harekat’ının en seçkin, sıcak savaş timidir. 34-50 telsiz kodlu ekip, elit askerlerin bir araya gelmesi ile oluşur ve altından kalkamayacağı görev yoktur. Vatan aşkı ile tutuşmuş yalnız kahramanlar, kumpasların ve düşmanın kim olduğunun belli olmadığı gölge savaşında vatanlarını korumak için canlarını ortaya koymaya hazırdır. Film de bu tarihin yazılışını değiştiren kahramanların hikayelerini konu ediniyor.

Ekip, Türkiye Cumhuriyeti yakın tarihinin en büyük tehditleriyle karşı karşıya kalıyor. 15 Temmuz gecesi yuvaları olan Özel Harekat Daire Başkanlığı bombalanınca ekip korkusuzsa savaşmak için hazırlanıyor. Bir yandan terör örgütleri ile ülke savunması için durmaksızın mücadele edilirken, bir yandan da ülke ve Börü yönetime sızan örgütlerce tehdit ediliyor.

İzleyici Görüşü

Öncelikle altı bölümlük Börü dizisini izlemeden, dizinin finali niteliğindeki bu filme gittiğimi söyleyeyim. Türk sinemasının ve Türk sineması yapımcılarının daha güzel yapımlara imza atabilmesi için desteklenmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu düşüncelerle gittiğim Börü filmi ile ilgili nacizane görüşlerimi siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmak istedim.

Filmi izlemeden önce fragmanını dahi izlememiştim ve Börü serisiyle hiç alakam yoktu. Lakin; film afişine baktığınızda gördüğünüz oyuncu kadrosu filmle ilgili heyecanlanmanıza yetiyor. Bu heyecanla filme giriyoruz ve film başlıyor.

Polisiye – Dram türü olan film ilk seansında “fena değil, galiba bir şeyler olacak ilerleyen dakikalarda” dedirttirse de ikinci seansta sıkıyor, sıkıyor ve sıkıyor. Mis gibi aksiyon ortamı vurun kırın, arkaya da iki gaza getirecek müzik atın işlem tamam.

Şehit Ömer Halisdemir sahnesi bastıra bastıra işlenebilecek bir sahneyken işin oldu bittiye getirilmiş olmasına hiç anlam veremedim. Bazı sahnelerse çok gereksiz abartılı kalmış diyebilirim. Filmi şöyle özetleyecek olursak; kalite başlayan, konuya gelmeye çalışan ve son bölümde “kardeş hadi herkes evine” diyen bir yapım olmuş.

İşin aslı on üzerinden değerlendirecek olursak filme dört -beş puan verilir. Ama “arkadaş bi filme gidelim, aksiyonun doruklarına varalım ve Türk yapımı olsun bu film” denip sinemaya gidilip izlenilmez. Televizyona düşünce oturun ailecek seyredin. Türk şişli escort yapımcılardan daha kaliteli filmler bekliyoruz.