Bisiklette Kask Kullanmanın Önemi

Ne kadar iyi bir bisiklet sürücüsü olursanız olun bisiklet kullanırken her şey sizin elinizde değildir. Trafikte motorlu araçlar, yayalar, kırsalda ise zemindeki riskler her zaman vardır ve var olacaktır. Bu nedenle gerekli güvenlik önlemlerini almak gelecek kazalara karşı şart ve elzemdir.

Bisiklet kullanırken alınacak en önemli güvenlik önlemi ise kask kullanmaktır. Bisiklet kazalarında en riskli bölgenin başınız olduğunu da hesaba katarsak, en azından sadece bisiklet kaskı kullanımı ile dahi riskin çok önemli bir kısmını bertaraf etmiş olursunuz.

Ölümcül bisiklet kazalarında yaralanmaların %85’i baş kısmında olmaktadır ve takacağınız kask ile riski yüzde 80 civarında düşürebileceğinizi hesaba katarsanız, kaskın önemi ortaya çıkmaktadır.

Yapılan başka bir araştırmada ise motorlu araç kullanıcıları; kask takan bisiklet sürücülerine, takmayanlara oranla daha dikkatli ve özenli davranmaktadır. Bunun sebebi ise kask takan kullanıcı daha bilinçli olarak aynı zamanda daha “acemi” olarak görülmektedir. Bu nedenle motorlu araç sürücüleri kask takan bisiklet sürücülerine daha özen gösterir.

4 – 12 Yaş grubunda bisiklet kaskı kullanımı ise yetişkinlere oranla çok daha önemlidir. Çocuk grubu olarak adlandırılan bu grup kullanıcıların tam gelişmemiş kaskları, dikkat dağınıklığı ve tecrübesiz olmaları nedeni ile kaza riski daha yüksektir. Bu nedenle bisiklet sürerken kask kullanımının önemi birkaç kat daha artar.

Peki, Üretilen Bisiklet Kasklarının Standardını Kim Belirliyor Veya Kaskın Güvenilir Olduğunu Nasıl Anlarız?

Ülkemizde bu tip ekipmanlarda CE standardı aranmaktadır. Eğer ürünün üzerinde CE sertifikası bulunuyorsa ve sertifika doğrulanabiliyorsa rahatlıkla kullanabilirsiniz.