Kitabın adı: SİMYACI
Kitabın Yazarı: Paula Coelho
Kitabın Türü: Roman
Kitabın Yayınevi: Can Yayınları
Kitabın muhtevası: Santiago adında bir çobanın üstüste iki kez gördüğü bir hazine rüyası üzerine başlayan ilginç yolculuğu, biraz da  masalsı bir dille anlatılıyor. Her dinden kesitler bulunan kitap hem düşündürücü hem de içerdiği olaylarla çok akıcı bir tarzda yazılmış. Anladığım şu ki; “Herşey birtek şey ve aynı şeydir”

Bu kitap belki de can yayınlarını duyuran ve tercih edilen yayınevlerinden yapan ilk kitaptir. Sonrasında “Şeker Portakalı” ve “Yüreğinin Götürdüğü Yere Git” ile daha da bilinir hale geldi. Belkide başarısı ve çeviri kitaplarda tercih sebebi olması çeviri yapanların Avrupa yakası escort yeteneğidir.

Kitaptan Alıntılar:

Aşk nedir diye sordu çöl
Aşk, şahinin senin kumlarinin ustunde uctugu zamanki seydir. Çünkü sen, onun için yeşermiş bir kırsın ve hiçbir zaman avsız dönmedi senden. Senin kayalıklarını biliyor ve ona karşı cömertsin sen…
…Sen kesinlikle bu son için büyütüyorsun avı. Şahini beslemek için. Ve şahin de insanı besleyecektir. Ve insanda birgün senin kumlarını besleyecektir. Oradan yeni bir av doğacaktır… Böyledir dünyanın düzeni.

Aşk bu mudur?
Evet budur. Avı şahine, şahini insana ve insanı yeniden çöle dönüştüren şeydir aşk. Kurşunu altına dönüştüren ve altını da  toprağın altına gizleyen şeydir…