Predestination (Alın Yazısı-Kader), 2014 Avustralya yapımı bilim-kurgu filmidir. Film Michael ve Peter Spierig kardeşler tarafından yazılıp, yönetilmiştir. Robert A. Heinlein’ın kısa hikâyesi “All You Zombies” ten uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor var.

Süre: 97 dakika
Çıkış tarihi: 8 Mart 2014
Hasılat: $595,933

Hikaye:
Film zamansal ajanımızın Fiyasko Bombacısı olarak bilinen ünlü bir teröristi aramasıyla başlıyor. Fiyasko Bombacısı, binalara bombalar kurup yüzlerce insanın ölümüne sebep olan bir teröristtir.  Ajanımız bombanın patlamasını engellemiş ama oluşan küçük patlamada yüzü tanınmaz hale gelmiştir. Fiyasko Bombacısı kaçmış ama zamansal ajan bilinmeyen bir kişinin yardımıyla zaman makinesiyle 1992 yılına gitmiştir.  Ajan yüz ameliyatı olmuş şekilde uyanır. Bu ajan gizemli bir departman için çalışmaktadır ve bu departman Fiyasko Bombacısını yakalamak için zamanda yolculuklar yapan ajanlarla patlamaları önlemeye çalışmaktadır. Fiyasko Bombacısı 1975 yılında New York’ta yaptığı bir patlamada 11.000 insanın ölümünden sorumludur. Olaylar bu konu üzerine gelişir. Hikayeden fazlaca bahsetmeyelim ki zevki kaçmasın.

İzleyici yorumu:
Gerçekten beyin yakan bir bilim-kurgu filmi. Başladığı andan bittiği ana kadar büyük bir zevkle izliyorsunuz. Sıkılmak aklınıza gelmiyor bile. Bu filmden sonra ufak bir araştırma yaptığımda ise karşımıza garip bir teori olan “dede paradoksu” çıkıyor. Beyin yakan bilim-kurgu filmlerini seven arkadaşlara tavsiye ederim.Ailenizle birlikte rahatlıkla izleyebileceğiniz bir film. Müstehcen sahne içermiyor olması da ayrı bir güzel etken. Sıkılmadan soluksuz izleyeceğinize eminim.

İyi seyirler…