Kitabın Adı: MİNİKO GÖKKUŞAĞININ PEŞİNDE
Kitabın Yazarı: Mehtap Kabataş
Kitabın Yayınevi: Timaş
Kitabın Türü: Çocuk Edebiyatı
Kitabın Muhtevası: Kitap kızıma yazarından bir hediyeydi. Ama okumak biraz zamanımızı aldı. Çünkü; uyku öncesi parça parça okuyorduk. Ancak enteresan bir şekilde kızım bir süre sonra uyku vakti “Miniko nerde? Hadi onu da alalım” demeye başladı. Enteresan diyorum, sebebi kızımın bir kitap kurdu olarak bir sürü masal ve hikaye kitabının içinden özellikle onu seçiyor olması.

Kitap Miniko adlı bir çocuğun Gökkuşağının ötesindeki ülkeye gidebilmesi için Gökkuşağı kapısının bekçisi kuştan aldığı görevleri yerine getirmesiyle ilgili. Daha fazlasını yazmayalım ki aramızdaki ebeveynler merak edip çocuklarına alsınlar. Çünkü; gerçekten çocuklara okunabilecek yada okuma öğrenen çocuklarımızın kendi başına okuyabileceği harika bir kitap. Olay kurgusu, dildeki yalınlık, hayal gücünün başının bulutlara değmesi ama ayaklarının da yere basması kitabı bir büyük olarak bana bile bağlayıcı kıldı.

Kitap değerler eğitimi için de güzel bir içerik sunuyor. Günümüzde faydalı mesaj içermeyen sadece macera veya romantizm üzerine kurulu çocuk ve gençlik kitaplarının arasından, bu kitap, eğitim kaygısıyla benim gözümde zirveye oynuyor.

Elbette kitabın olumsuz yanları var. Kitabın resimleri çok da güzel değil. Okuduğunuz çocuk en fazla  8 yaşlarında ama resimde sanki kocaman adam gövdesine bir çocuk kafası yüklemişler gibi… Ayrıca yazım hataları da var. Sanki yayıncılık ve editörlük kısmı pek ciddiye alınmamış. Yine de para vermeye değer.

Kitaptan Alıntı: Kuş, “Dostluk senin içinde, uzaklarda değil, onu bulmak senin elindeydi. Ve dost Miniko’yu buldun” dedi.