Bu yazımızda herkesin kullandığı BİM marketleri hakkında bilgiler vereceğiz. Genel olarak BİM sahibi, BİM açılımı, BİM nedir gibi konulara değineceğiz.BİM’in resmi sitesinde şöyle bir tanım bulunmaktadır. Bu tanım BİM Nedir sorusunun en net cevabıdır.

BİM, 1995 yılında faaliyete başlayan ve ana ilkesi temel gıda ve tüketim malzemelerinin mümkün olabilecek en uygun fiyat ve maksimum kalite sağlayarak tüketiciye sunan marketler grubudur. Peki BİM’in açılımı nedir?

Bim’in açılımı, Birleşik Mağazalar A.Şdir. BİM marketler grubu, yüksek indirim modelinin ülkemizde ki ilk temsilcisidir. BİM marketler grubunun ülkemizde 2015 yılı sonu itibari ile toplamda 4.972 mağazası vardır. Ayrıca Fas, Mısır gibi ülkelerde de toplamda 140 şubesi bulunmaktadır.

Peki; faaliyetlerine 21 mağaza ile başlayan BİM kimin?

“BİM sahibi kim?” gibi sorular hep akıllarda dolanmıştır. Kimisi “cemaat ile ilişkisi var” diyor, kimisi “devletin” diyor, “İsrail’in” diyen bile var. Biz sizler için “BİM kimin?” sorusunun cevabını araştırdık ve BİM sahibini siyasete girmeden açıklıyoruz. BİM halka açık bir şirket olup en büyük hissedar Mustafa Latif Topbaş’dır.

Herkesin bildiği gibi BİM, ürünleri uygun fiyata vermektedir. Kalitesini kimi insan yeterli bulurken kimisi ise kalitesinden yakınmaktadır. BİM marketler grubu, mağaza giderlerinin düşük olmasından ve ürünleri koliler içerisinde teşhir etmesinden dolayı maliyeti düşürüp uygun fiyata satabildiklerini belirtmektedir. Bir çok kişi bilmese de BİM, müşteriler tarafından beğenilmeyen ürünleri de geri almaktadır. BİM marketler grubu, sık sık indirim günleri düzenleyerek sınırlı sayıda satışa sunduğu ürünleri piyasa değerinin altına satmaktadır.