PİGME KABİLESİ

Dünya standartlarından farklı olarak kısa boylu insanların bulunduğu Pigme kabilesi bu özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Afrika da yaşayan bu ilginç ve bir o kadar da güzel kabilenin soyu tam olarak hala keşfedilememiş, bu gizemli özelliğinden dolayı da üzerine oldukça fazla mitolojiler yazılmış. Mitolojilere konu olacak kadar ilgi çeken kabileyi yakından tanıyalım.

Orta Afrika’dan Batı Pasifiğe kadar dağılmış olan Pigme kabilesi; ufak, kısa boylu siyahi bir ırk olarak bilinmektedir. Avcılık-toplayıcılık, ticaretle geçindirdikleri için ekin ekme gibi işleri bilmedikleri bilinir. Yarım daire şeklinde tek kapılı ve dev ağaç köklerine dayanan kulü­belerden meydana gelen kamplarda yaşarlar. İş bölümüne bakacak olursak: kadınlar kulübeleri yapar ve balıkçılıkla Kepez escort bayan uğraşır; erkekler toplu halde ok ve mızraklarla maymun, antilop, özellikle de fil avlar. Kabilenin ilgi çeken en belirgin özelliği boylarının normalden fazla kısa olması. 1.5 metreyi aşmayan boyları bizlere de baya ilginç geliyor tabi. Fakat neden kısa boylu oldukları hala tam olarak bilinemiyor. Ergenlik dönemine kadar normal uzama belirtisi gösteren pigmelerin ergenliğin son döneminde uzamasının durduğunu görmemiz mümkün. Kısa boylu olmalarının onlara kazandırdığı bir avantaj; çok hızlı hareket edebiliyor olmaları. Kendilerini tehlike de hissettikleri an çok çabuk ortadan kaybolabiliyorlar. Aile yapılarına bakacak olursak çok eşlilik yasak olmamasına rağmen çok nadir görülür.

Antropolog gözünden değerlendirecek olursak; İncelemiş olduğumuz bu kabilenin bildiğimiz standart insan boyundan kısa olması tabi ki kafamızda fazlasıyla soru işaretleri oluşturuyor. Ama bu insanların yaşadığı ortamın gereklerine göre şekil aldığı,yaşadıkları iklim şartlarının vücutlarındaki büyümeyi engellediğini söyleyebiliriz…