Başrollerinde Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Sonoya Mizuno ve Oscar Isaac bulunan, 2015 yapımı İngiliz bilim kurgu psikolojik gerilim filmi. Ex Machina iş vereni Nathan tarafından Turing testi için insansı robotu yapay zeka ile yönetmesi için davet edilen yazılımcı Caleb Smith’in hikayesini anlatıyor.

Turing testinin amacı, bir makinenin düşünebildiğini söyleyebilmenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığıdır. Turing testine göre makine, gönüllü insanla birlikte, sorgulayıcının görüş alanının dışında bir yerde bulunur. Sorgulayıcı yalnız soru sormak suretiyle hangisinin insan hangisinin bilgisayar olduğunu saptamaya çalışır. Sorgulayıcının soruları ve aldığı yanıtlar, bir klavye sisteminde yazılarak veya bir ekranda gösterilerek verilir. Sorgulayıcıya bu soru-cevaplardan elde edilen bilgiler haricinde her iki taraf hakkında herhangi ek bilgi verilmez. Sıra halinde tekrarlanan testler sonucunda sorgulayıcı, tutarlı bir şekilde insanı bulumadığı zaman makine Turing testini geçmiş sayılır.

Film eleştirmenlerden genel olarak olumlu yorumlar almıştır ayrıca film birde Oscar ödülü kazanarak kendini kanıtlamıştır.

Bu film değişik tarzı sayesinde kendini diğer sıradan konuları olan filmlerden ayırmış ve kişide değişik bir etki bırakmaktadır. Filmin bazı sahneleri müstehcen görüntüler içeriyor. Fakat konu ve tarz olarak sıradanlıktan çıkan izlenebilir bir film olduğunu düşünüyorum.

Yazımı zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.