Akıllı mı Akıllı Kulaklık…

Spero firması tarafından geliştirilmiş Vinci isimli kulaklık diğer kulaklardan hem farklı mı farklı hem de akıllı mı akıllı. Bu kulaklık diğerlerinden farklı olarak üzerinde bir dokunmatik panel bulunduruyor ve bu panel içerisinde de sanal bir asistan bulunuyor. Bu asistan sayesinde yol tarifi alabilir, rehberle etkileşim ve dinlemek isteğiniz müzik tercihi gibi işlemleri kolayca yapabiliyorsunuz. Vinci’nin yine bir özelliği ise kulağa takıldığında müzik çalmaya başlıyor ve çıkarıldığında otomatik olarak duruyor ve konumu, zamanı ve beğenilen şarkıları algılayarak buna uygun olarak şarkı çalıyor.

Akıllı ev asistanlarından ve akıllı telefonlardan ve farkı olmayan kulaklıkta donanımsal olarak ARM Cortex A7 işlemci tercih edilmiş. Ayrıca üzerinde 1 GB Ram bulunan kulaklık, 32 GB’a kadar depolama alanı sunuyor. Kulaklıkta ayrıca Spotify ve Soundcloud desteği de bulunuyor. Kulaklığın pil kapasitesi ise 1500 mAh ve kulaklık kablosuz şarj özelliğine de sahip.

Hala geliştirme aşamasında aşamasında sayılabilen kulaklık projesinin başarıyla tamamlanması halinde Vinci’nin Mart 2017 tarihinde pazara sunulması bekleniyor. Ayrıca cihazın çıkış fiyatı ise 100 – 120 dolar arasında olabileceği tahmin ediliyor.