Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ayakları ve kuyruğu kesilmiş yavru köpeğin İstanbul’da tedavisini gerçekleştiren Veteriner Bertuğ Çiftçi, yavrunun yaralarının iş makinesi kaynaklı olamayacağını düşünüyor.

Sapanca’da dört ayağı ve kuyruğu kesik şekilde bulunan yavru köpeğin İstanbul’da tedavisini gerçekleştiren Veteriner Bertuğ Çiftçi konuştu.

Yavrunun yaralarının iş makinesi kaynaklı olamayacağını düşünen Çiftçi ”Bu iş, insan işi” dedi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Çiftçi “Hayvanın ayak kesim biçimi, kesik yaraları, onun dışında vücudunda kayda değer derin bir yara olmaması, sadece bu bölgelerin travma aldığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Çiftçi’ye göre, yavrunun yaraları, bir veya birden fazla kişi tarafından, kemiklerini kırabilecek bir balta, testere gibi bir cisimle olmuş olabilir.

Yavrunun, kesiklerden dolayı normal şartlarda kan kaybından ölmesi gerektiğini söyleyen Çiftçi, ya kesiklerin yavaş yavaş açıldığını ya da damarların bilen biri tarafından sıkıştırılmış olabileceğinden şüpheleniyor.

Öte yandan bilindiği üzere yavru köpek tedaviden sonra travmayı kaldıramayıp hayata gözlerini yummuştu. Sosyal medyadan ve basından peşi bırakılmayan bu olayda bölgede kazı yapan kepçe operatörü gözaltına alınmıştı.

“İnsanlık bitti mi?” sorusunu akıllardan çıkarmayan bu olay ölen köpeği tedavi eden veterinerin son açıklamalarından sonra soruşturmanın sıcaklığını korumasına vesile olacak gibi.

Diğer taraftan; tutuklanan operatörün basına konuşan ablası, kardeşinin suçsuz olduğunu belirterek, kardeşiyle cezaevinde görüştüğünü “Greyder operatörü tek başına mı göreve gönderildi? Yanında yardımcı personeli yok muydu? Varsa yanındakilerin neden ifadesi alınmadı?” sorularını yöneltti.

“Kardeşim bu olaydan hiçbir şekilde haberi yokken şüphe üzerine ifade almak için çağrıldığında bir anda olay üzerine yıkıldı” açıklamasını yapan abla, aynı zamanda;“Belediye veterinerinin ifadesinde hayvana verilen zararın 8 ila 10 saat önce olduğu belirtiliyor, bu saat farkı oluşturuyor. Çünkü olay sabah saatlerinde olmuş, kardeşim saat 16.00 sıralarında orada çalışma yapmış. Biz kimseyle taraf olma, kavga etme taraftarı değiliz. Sadece kardeşimin hakkını savunmak istiyoruz. Son görüşmemizde kendisi gerekli kontrolleri yaptığını ve işinin tamamlanmasının ardından geriye dönerek baktığında bıçaklarda bir kan ya da bir canlı görmediğini söyledi. Biz devletimize güveniyoruz, gerçek suçlunun bulunarak gereğinin yapılmasını istiyoruz. Masum bir yavrunun katili ortada dolaşırken, tekrar bir cinayet işlemeyeceği bilinmezken masum bir insan hapiste yatıyor” dedi.