Son yıllarda teknolojik ürün pazarında en çok tercih edilen şirketlerden biri olan Apple kullanıcılarını kandırdı mı? 2007 yılı Haziran ayında ilk telefonunu üreten şirket dünya çapında telefon pazarını tabiri caizse kasıp kavurmuştu. Yıllar geçtikçe teknoloji gelişiyor ve bu gelişimle birlikte teknolojik cihazlar ve sistemleri de gelişiyordu.

Tüketiciler de bu gelişmeleri yakından takip ediyorlar, kendini olumlu yönden oldukça iyi geliştiren Apple şirketinin ürünlerini tercihlerinde ilk sıraya taşımışlardı. 2007 yılı üzerinden tam 10 yıl geçtikten sonra şirketin ürettiği teknolojik cihazlar o derece rağbet görmeye başladı ki yeni çıkan cihazın ilk sahibi olabilmek için insanlar APPLE satış mağazaları önüne çadırlar kurmaya başladılar. Bu denli büyüyen ve gelişen şirketin son günlerde ortaya çıkan bir söylentiyle neredeyse bütün prestiji sarsıldı…

Eski model Apple marka telefon kullanan bir tüketici son zamanlarda telefonunda olan yavaşlamanın sebebini merak etmesi üzerine telefonuna testler yapar ve telefonunun bataryasını değiştirmeye karar verir. Telefonunun bataryasını değiştiren kullanıcı yeni bataryasıyla yaptığı testlerde çok farklı sonuçlar aldıktan sonra tüm Apple kullanıcılarını bilgilendirme amaçlı bir sosyal medya hesabından bu durumu paylaşır. Yaptığı paylaşım kısa sürede büyük kitlelere ulaşır ve bu durum o denli ciddileşir ki Apple şirketi konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda kalır.

Kullanıcının yaptığı testlere göre Apple marka telefonların her sene çıkan yeni işletim sistemi güncellemeleriyle batarya ömrünün tüketildiği ve kullanıcıya bir üst modeli satın aldırabilmek için telefonları yavaşlattığı öne sürüldü.

Apple şirketinin bu durumu kabul etmesinden bir süre sonra, “pazarlama ahlakına aykırı rekabet ortamı yaratmaktan” dolayı Apple şirketine rekor denebilecek ceza istemiyle dava açıldı.

Geçtiğimiz yıllarda da farklı konularla gündeme gelen Apple şirketinin bu son olaydan sonra prestijinin ne derece sarsıldığı, tüketicilerinin güvenini ne derece sarstığı ise merak konusu. 2018 yılında Apple şirketinin ve tüketicinin tutumu bu meraklarımızı giderecektir…