Önceki yazımızda akvaryum bakımı ile ilgili bir başlangıç yazısı yazmıştık. Akvaryum bakımı ile ilgili yazılarımıza devam edeceğiz… Fakat bu yazımızda akvaryum hayvanlarınızın sağlığı için hayati önem taşıyan malzemelere değineceğiz. Öncelikle akvaryum hobisinin başlarda biraz maliyetli bir hobi olduğuna değinelim.

Gelelim akvaryum kurarken elimizde bulunması gerekli malzemelere:
1- Aydınlatma : Akvaryum aldıysanız güzel bir görüntü beklersiniz ve bunu size aydınlatma malzemeleri verir. Hazır akvaryum aydınlatmaları genelde yetersiz olur. Bunların dışında led veya florasan aydınlatmalar akvaryumunuzun görünümünü daha güzelleştirecektir.

 

 

2- Dış filtre : Öncelikle büyük bir akvaryum aldıysanız, dış filtre büyük önem escort numarası taşıyor. Alacağınız dış filtre 3 yada 4 sepetli olursa daha iyi olacaktır. Dış filtre balıklarınızın dışkısı ile oluşan mikrop ve bakterilerin akvaryum dışında bir ortama taşınmasını sağlayacaktır.

 

 

 

3 – Su ısıtıcı : Akvaryum suyunun temiz ve değerlerinin ideal olması kadar, balıklarınız için ısısının da ideal olması gereklidir. İyi bir ısıtıcı balıklarınız için sağlıklı bir ortam sağlayacaktır.

 

 

 

4 – Derece : Akvaryumunuza mutlaka bir derece almalısınız. Çok sıcak veya çok soğuk su balıkların sağlığını olumsuz etkiler. Derece su sıcaklığını ayarlamanız için gerekli bir malzeme olacaktır.

 

 

 

 

5 – Hava pompası : Günler boyunca akvaryum içerisinde bekleyen suyunuzun oksijen değerleri düşecektir. Hava pompası azalan oksijenin artmasını sağlayacaktır.

6 – UV filtre : Genelde bitkisiz akvaryumlarda kullanılması tavsiye edilir. Sudaki yararlı-zararlı bakterilerin tümünü temizler. Sürekli kullanımı tavsiye edilmez.

7 – İç Filtre : Akvaryum suyunuzun içerden sürekli devrini, dış filtrenin kaba ve ağır pislikleri daha kolay toplamasını sağlayacaktır.

kum-site-gorsel8 – Kum : Akvaryumda yetiştireceğiniz balık ve bitki türüne göre seçeceğiniz kum akvaryumun dibinin daha temiz olmasını ve “bitkiniz varsa” bitkilerinizin daha iyi büyümesini sağlayacaktır.

 

 

 

Akvaryumunuz için alabileceğiniz ve farklı görevleri olan birçok malzeme bulunmaktadır. Ben bu yazımda sizlere en temel malzemeleri kısaca yazmaya çalıştım. Gelecek yazılarımızda akvaryum ile ilgili farklı yazılar da yazmaya çalışacağım. Takipte kalın. İyi günler…