Merhaba akvaryum bakıcıları…

Önceki Akvaryumum kategorisi yazılarında sizlerle birlikte akvaryum bakıcılığına ilk adımları attık artık yavaş yavaş akvaryumumuzda görsellik kısmına geçmeye başlayacağız. Bu yazımızın konusu ise “tatlı su akvaryumunda balık çeşitliliği”.

Balık almak için girdiğimiz petşop dükkanındaki satıcılara hangi balığı sorsak “Bu bunla yaşar abi, Ooo sendeki o balıkla yaşar tabi yahu, Al al on tane al hiçbir şey olmaz.” gibi cevaplar verebilirler. Biz bu durumu-bu kafa karışıklığını açıklığa kavuşturacağız… Haydi başlayalım.

Öncelikle balık seçimindeki dikkat edilmesi gereken en önemli husus “su şartlarıdır”. Su değerleri besleyeceğiniz ve bir arada tutacağınız balıklarla uyumlu olmalıdır. Tatlı su akvaryum balıkları genellikle 20-28 derece su sıcaklığında yaşayabilirler.

fulya escort alt=”plati-baligi-site-gorsel” width=”259″ height=”194″ />Ayrıca; akvaryum bakıcıları olarak görselliğe önem veririz. Akvaryumumuz renkli, cıvıl cıvıl olsun diye sürekli araştırmalar yapar farklı balıkları getirip akvaryumumuza dahil ederiz. Fakat rastgele yapılmış olan seçimler bize görsel şölen yerine bir kargaşa ortamı sunar. Bunun sebebi balıklarımızı yaşayış türleri yerine, görünüşlerine göre seçmiş olmamızdır.

 

Balıkların karakterleri ve kendini koruma farklılıkları:

Balıkların, yaşadığı doğal ortamında verdiği kendilerine has karakterlere sahip olduğunu unutmamalıyız. Birçok balık sakin davranışlarıyla hayatlarını sürdürürken, bazı balıklar ise heyecanlı, korkak ve saklanma ihtiyacı duyarlar.

Balıklar yaşam alanı bakımından da farklılık gösterir. Bazı balıklar akvaryumun dip kısımlarında, bazıları orta kısımlarda, bazıları ise üst kısımlarında yaşarlar.
Akvaryumumuz içerisinde sakin bir ortam oluşturabilmek için farklı yaşam tarzındaki balıkları olabildiğince birbirinden uzak tutmamız şarttır.

Canlı doğuranlar.

Canlı doğuranlar.

Akvaryumun üst seviyesinde yaşayan balık türlerine örnek olarak Canlı doğuranları, orta seviyesinde yaşayan balık türlerine Tetraları örnek verebiliriz. Bu iki tür balıklarda genellikle sakin karakterli ve kendi içlerinde uyumlu-barışçıl türlerdir.

Gelecek yazımda balık türleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağım. İlginiz için teşekkürler…