Yakacağımız Resmin Planlanması.

Yakacağımız Resmin Planlanması.

Selamlar. Herkesin ilgisini çekebilecek olan bir sanat Ahşap Yakma. Bende bu yazımda elimden geldiğince sizlere ahşap yakmayla ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Ahşap yakma sanatı, adından da anlaşılacağı üzere ham maddesi ağaç olan ve resmin ağaca estetik bir şekilde yakıldığı bir el sanatıdır. Ahşap yakmaya benim gibi yeni başlayacak olan arkadaşlara tavsiyem öncelikle elinizde iyi bir kontraplak ve kaliteli bir ahşap yakma havyası olması gereklidir. Bu malzemelere çevrenizden veya internetten rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

GELELİM NASIL YAPILIR KISMINA

Öncelikle çizmek istediğiniz deseni yeteneğiniz varsa direkt olarak

Resmin-Yazının Kontraplağa nakledilmesi

Resmin-Yazının Kontraplağa nakledilmesi

kontraplağa çizmeniz gerekli (ben kopyalama yöntemini tercih ettim). Benim gibi kopyalama yöntemini tercih eden arkadaşlarım çizmek istedikleri deseni bir kağıda çizip daha sonra kontraplağa karbon kağıdıyla nazik bir şekilde nakledebilirler.

Deseni kontraplağa naklettikten sonra ahşap yakma havyamız sahneye giriyor. Benim kullanmış olduğum havya ısı ayarlı (Wood-burning station ZD8905). Kontraplağı yakarken farklı teknikler mümkün. Noktalama, çizgi vs. isteğe göre gazlı havya ile de yakma yapılabilir. Ben yeni başladığım için noktalama tekniğini kullanmayı tercih ettim.

Resmi Yakmaya Başlama.

Resmi Yakmaya Başlama.

Daha sonra elimin resme ve havyayı kullanmaya alışması için kalın olan Elif ve Vav harflerinden başladım (Tavsiye ederim). Elim alıştıkça daha ince hatlara sahip olan Besmele yazısına geçtim. Elimden geldiğince hata yapmamaya çalıştım. Son olarak yazıların çerçevesine geçtim ve çalışmamı toplamda acele etmeden yaklaşık 20 saatte tamamladım. Videolarda ve resimlerde her ne kadar kolay görünse de bu işin sanıldığı kadar kolay olmadığını söyleyebilirim. Yazıma vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum ve sorularınızı bekliyorum.