Uzun bir aradan sonra Satranç antrenörü olan babam için yapımına başladığım üçüncü ahşap yakma çalışmam olan Satranç tahtasını bitirdim. Diğer çalışmalarıma göre bu çalışmam oldukça uzun sürdü. Desenlerin ince ayrıntılarının çok olması ve 64 kare olması ve sürekli aynı deseni yakmak bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlıyor. Fakat kareler şekillendikçe ve yapılan iş yavaş yavaş ortaya çıktıkça insan mutlu olmaya başlıyor ve daha fazla hevesleniyor. Sabırla çalışmanın ne demek olduğunu bu çalışmamda daha iyi anlamış oldum.
Çalışmama nasıl başladığıma gelecek olursak: Tabiki öncelikle ne tarz bir satranç tahtası yapmam gerektiğini düşündüm ve bu oyunun eski tarihte ortadoğu medeniyetlerinde ve Osmanlı da yaygın olarak oynandığı Avrupa yakası escort gerçeğini göz önünde bulundurarak, Selçuklu motifli bir satranç tahtası yapmanın uygun olacağını düşündüm. Daha sonra motifi kontrplağın üzerine çizdim ve yakmaya başladım. Kareleri 4cm olarak çizdiğim için sizlerinde tahmin edeceği gibi yakma işlemi beklediğimden çok zor oldu. Altmış dört kare olması da sabrımın sınırlarını zorlamamı gerektirdi 🙂 . Çalışma (sadece yakma yaptığım zamanları sayacak olursak) yaklaşık 10 gün sürmüştür. Fakat başladığım gün ve bitirdiğim gün arasındaki süre oldukça uzun.
Uzun lafın kısası başlarken heyecan veren, yapımında zevk veren bittiğinde ise mutluluk veren güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Umarım sizlerde beğenmişsinizdir.