AĞRI DAĞI’NIN ZİRVESİNE

Ağrı Dağı’nın zirvesine ilk çıkan insanlar; 1829 yılında Profesör Parrot ile beraberindeki bir kaç kişi, Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkan ilk insanlar oldu.

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı ya da resmi adıyla Büyük Ağrı Dağı, Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Dorukları karla kaplı volkanik dağ, Türkiye’nin doğu ucunda, Ağrı ili sınırları içerisinde yer alır. Dağ, İran’a 16, Ermenistan’a 32 kilometre uzaklıktadır.

Ağrı Dağı, 5 bin 165 metrelik rakımıyla, Anadolu’nun en yüksek doruğudur. 4 bin metreye kadar bazalt, daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik özellikler gösterir.

Ağrı Dağı’nın doruğunda bir örtü buzulu vardır. Doğu yüzünde Serdarbulak yaylası ve 3 bin 896 metre yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alır.

Yaygın bir inanışa göre, Eski Ahit’teki Tekvin babında Hz. Nuh’un gemisinin karaya oturduğu dağ burasıdır. 1950’lerde, havadan çekilen fotoğraflardaki gemiye benzeyen şekiller Nuh’un gemisinin bulunduğu yönünde yorumlandı, ancak daha sonra bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Kutsal kitaplarda adı geçen Ağrı Dağı’nın farklı dillerde bir çok ismi vardır. Başlıcaları, Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel-ül Haris’tir.

İlk Tırmanış Ne Zaman Başladı

Marco Polo’nun, “hiçbir zaman çıkılamaz” dediği dağa ilk tırmanış, kayıtlara göre 19 Ağustos 1829’da Prof. Frederik Von Parrot tarafından bakırköy escort gerçekleştirildi.

İlk kış solo tırmanışı ise 21 şubat 1970’te, Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör yaptı. 1980’lerde binlerce dağcı Ağrı Dağı’nı ziyaret etti.

Hem Büyük Ağrı hem de Küçük Ağrı’ya tırmanış 1990 yılında yasaklandı. 1998’de Dağcılık Federasyonu’nun bir grup dağcıya izin vermesiyle bu yasak kaldırılmıştır.