Adnan Menderes 1961 yılında bu kara günde idam edildi.

Bugün 17 Eylül; Adnan Menderes, darbeci askerler tarafından küçük düşürülmüş, işkence görmüş ve 17 Eylül 1961 günü idam edilmişti. Bununla yetinmeyen darbeciler aynı zamanda celladın parasını da ailesine ödetmiştir.

Kara Gün; 17 Eylül

Bugün, Türkiye’nin tarihine kara bir leke olarak yazılan günün yıldönümü: Başbakan Adnan Menderes’in idam edildiği gün.


Cumhuriyet Tarihinin En Yüksek Oyunu Aldı

Seçimlerde yüzde 48 gibi bir oy olarak 424 milletvekili sandalyesiyle CHP’yi 3’e katlayan Adnan Menderes, halkın ezici çoğunluğunun oylarıyla Başbakan olmuştu.

Darbe Dönemi

1955’ten sonraki ekonomik daralma ve siyasette yaşanan kamplaşma gerekçeleri 27 Mayıs askeri darbesinin alt yapısını oluşturdu. 27 Mayıs 1960 sabaha karşı saat 4’te radyoda Kurmay Albay Alparslan Türkeş TSK olarak yönetime el koyduklarını belirtti ve askeri darbenin sebeplerini bir radyo bildirisi ile halka duyurdu. Menderes ise 27 Mayıs 1960 günü Kütahya’da Albay Muhsin Batur tarafından gözaltına alınarak Ankara’ya götürüldü.

Daha sonra da ve diğer tutuklu DP üyeleri ile Yassıada’da hapsedildi. Darbeci subaylar ise Cemal Gürsel başkanlığında kurulan Milli Birlik Komitesi ve kurucu meclis ile beraber ülke yönetimini devraldı. Menderes ve diğer DP üyeleri ise bulundukları Yassıada’da kurulan Yüksek Adalet Divanı tarafından yargılanmaya başladı. Yapılan oturumlar her gece radyoda Yassıada Saati programında halka duyuruluyordu. 9 Temmuz 1961 tarihinde Anayasa Komisyonu’nun hazırladığı yeni anayasa için yapılan halk oylaması ile yüzde 61,7 oy oranı ile kabul edilerek yürürlüğe girdi.

Darbeyle Yönetime El Konuldu, Başbakan İdam Edildi

27 Mayıs darbesini yapan cuntacıların özel olarak kurdukları mahkeme olan Yüksek Adalet Divanı’nda 13 davadan yargılanan Menderes, Bebek Davası dışındaki bütün davalardan suçlu bulundu. Mahkeme, 9 ay 27 gün süren yargılama süreci sonunda aralarında Menderes’in de 14 kişinin idamına, 31 kişinin de ömür boyu hapse mahkum edilmesine karar verdi. Geri kalan 418 sanığa ise 6 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları veya beraat kararı verildi. Cemal Gürsel başkanlığındaki Milli Birlik Komitesi; Celâl Bayar, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu dışındakilerin idam cezasını affetti. Celal Bayar’ın cezası yaş haddi nedeniyle ömür boyu hapse çevrildi. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan, 16 Eylül 1961 tarihinde sabaha karşı idam edildi.

Menderes ise 17 Eylül 1961’de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden “sağlam” raporu alınmasının ardından, İmralı Adası’na götürüldü ilk durak, komutanın odası oldu. İdam kararı yüzüne okundu. Menderes’in dilinden “Allah milletimize zeval vermesin.” cümlesi döküldü. İdam sehpasına gitmeden önce din görevlisi ile birkaç dakika konuştu. Ardından beyaz gömlek giydirildi.

Türk milletinin siyasi tercihlerini hiçe sayan, küçümseyen ve küstahça onlara kimi seçmeleri gerektiğini bildirmeye çalışan darbeciler yönetime zorla el koymuş ve Başbakan Menderes’i uydurma bir mahkemede yargılatarak idam etmişlerdi.

Menderes’e yöneltilen suçlamalar

Menderes, 13 ayrı davadan yargılandı ve Bebek Davası dışındaki bütün davalardan suçlu bulundu.

 • Örtülü ödenek paralarını zimmetine geçirmekten yargılandı.
 • 6-7 Eylül Olayları’na önceden haberi olduğu halde müdahale etmemek.
 • Kurulan bir örgütü (Vatan Cephesi) başka bir sınıf üzerinde baskı aracı olarak kullanmak.
 • Vinileks firmasına Türkiye Vakıflar Bankası’ndan kredi verdirmekle suçlandı.
 • İstanbul’da Bulvar ve yol açmak için pek çok vatandaşın evini, parasını geciktirerek ya da hiç ödemeden istimlak etmek.
 • Kanuna aykırı olarak üniversite basmak ve halka ateş açtırtmak.
 • Bazı muhalefet milletvekillerinin ve muhalefet liderinin seyahat özgürlüğünü kısıtlamak.
 • Döviz Yasası’nı ihlal etmek.
 • Devlet radyosunu siyasi çıkarları için kullanmak.
 • Halkı Demokrat İzmir gazetesinin matbaasını tahrip etmeye teşvik etmek.
 • Kırşehir’in haksız olarak ilçe yapılması.
 • Yargı bağımsızlığının ihlali.
 • 1957 seçimlerinin erkene alınarak, kanuna aykırı olarak tarihinin değiştirilmesi.
 • Tahkikat Komisyonu’nun kurulup olağanüstü yetkilerle donatılması.
 • CHP’nin mallarına “haksız” yere el konulduğu iddiaları.
 • Anayasa ihlali.

Son Sözleri

“Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum…”

Menderes, saat 13.21’de İmralı Adası’nda idam edildi.

Menderes idam edildikten bir gün sonra, evinin kapısına iki kağıt asılmıştı. Kağıtlardan birinde Menderes’in neden asıldığı açıklanırken, diğerinde ise cellada izmir escort bayan ödenen para miktarı yazılıydı. Aile, cellada verilen parayı devlete ödedi.

ALLAH RAHMET EYLESİN