Adli Tıbbın Bilinmeyen Tarihi

Kitabın Adı: ÖLÜLER SIR SAKLAMAZ
Kitabın Yazarı: Nigel McCREY
Yayıncı Kuruluş: NTV
Sayfa Sayısı: 248

Kitap Hakkında

Adli Bilimler tarihi hakkında bilinmeyen gerçekleri sunan kitabın ülkemizde ilk baskısı 2015 yılında yapılmıştır. Adli Tıpta kimlik tespiti, balistik, kan analizi, zehir, DNA, vb. gibi ipuçlarının ilk olarak kim tarafından nasıl bulunduğunu ve ilk olarak hangi vakalar üzerimde denendiğini bu denemelerde nasıl sonuçlar alındığını görebileceğimiz eğitici nitelikte bir kitap.

Kitaptan Kesit

9 Eylül 1898 yılında öğlen saatlerinde iki küçük kız çocuğunun kaybolmasıyla başlayan telaş tüm köyü sarmıştı. Akşama doğru kızlardan birinin cesedi ormanda bulunmuştu. Görünen manzara iç karartıcı nitelikteydi, küçük kızın cesedi parçalara ayrılmış her biri bir tarafa atılmıştı. Arkadaşının cesedi ise biraz ilerde çalılıkların arasında aynı şekilde bulunmuştu.

Ormandan üzerinde kan lekeleriyle gelen marangoz Tessnow ilk şüpheli olarak görünüyordu. Sorgusunda üzerindeki lekelerin çalışırken kullandığı ahşap boyası olduğunu iddia etti. Aksi kanıtlanamadığı için serbest bırakıldı.
1 temmuz 1901 günü yine iki küçük çocuk karınları deşilmiş ve kafaları kesilmiş halde ölü bulundu.

Ayrıca kafatasları bir taşla parçalanmış, kol ve bacakları kesilmişti. Marangoz Tessnow’dan kuşkulanmak için yine bir neden vardı, bir tanık marangozu sabah saatlerinde çocuklarla konuşurken ve daha sonra üzerinde koyu lekeler bulunan Pazar kıyafetiyle köye girerken görmüştü. Tessnow bir önceki cinayette olduğu gibi üzerindeki lekelerin ahşap boyasından kaynaklandığını söyledi ve serbest bırakıldı.

Ancak yetkililerden biri Tessnow’un adının birkaç yıl önce bir cinayette geçtiğini hatırladı. Fakat polisin cinayeti kanıtlayabilmek için somut delillere ihtiyacı vardı. Uhlenhut insan kanıyla hayvan kanını ayırt edebilen testisini daha 4 ay önce geliştirmişti. Yetkililer Uhlenhut’la temasa geçip Tessnow’un kıyafetlerinin incelenmesinin ardından kıyafetlerde bulunan lekelerin ahşap boyalarının yanı sıra kan lekeleri de olduğu anlaşıldı ve mahkum idam edildi.

Her biri birer göze iki el daha ateş edilmiş görünüyordu. Bunun nedeninin, kişinin ölmeden önce gördüğü son şeyin retinasında kaldığına dair yanlış inanç olabileceği düşünüldü. Gözlere o tür bir görüntü varsa yok etmek amacıyla ateş edilmişti.

Ölüler Sır Saklamaz – Nigel McCrey