A101 marketlerini bilmeyen yoktur. BİM tarzı ucuz marketler zincirinden bir tanesi. A101 aslında alışılmış bir isim değil. İnsan bir açılım veya kısaltma olduğunu düşünüyor ama öyle değil…

Peki; A101 anlamı nedir?

2008 yılında kurulan, ülkemizin birçok ilinde binlerce mağazası bulunan marketler zincirlerinden biri olan A101’in isminin nereden geldiği, neyi temsil ettiğini neredeyse hepimiz merak etmişizdir. Bizler de hepimiz için bu konuyu da araştırdık ve sizlere bu yazımızda A101 ile ilgili bulgularımızı paylaştık. İddia ediyoruz okuduğunuzda çok şaşıracaksınız!

Gelelim bu ismin hikayesine…

A101 marketler zinciri hissedarı Aziz Zapsu ismin nereden geldiğini şöyle anlatmış:

A101 hiçbir anlama gelmiyor. Ali Taran’a sürekli, “Bize isim, logo, slogan bul diyoruz” diyoruz, üç-beş gün sonra bir bakıyoruz o İsimleri başkası kullanıyor. Bir gün bana e-posta atmış, Z747, A447 gibi bir şeyler yazıyor. ‘Ne diyorsun sen kardeşim’ dedim. “Al sana marka, seç seç beğen, beğenmiyorsan kendin yap. Ama bunların alınmış olma ihtimali yok” dedi. Sonra şirket çalışanlarına sorduk, biri “A101 olsun” dedi, öyle kaldı.

İşin doğrusu yüzlerin gülümsemesini sağlayan bu olay herkese ilginç ve komik gelebileceğini düşündüğümüz için de yazımızı bu olaya ayırdık.

Alt bilgi olarak işe A101 isminin nereden geldiğine dair kamuoyunda yer bulan bir iddia ise şöyle:

“A101 marketler zincirinin adı, Kur’an-ı Kerim’deki ticarette doğruluk ve dürüstlük hakkındaki 101. ayetten gelir.”

Olabilir mi? Neden olmasın?

Şunu da belirtmek gerekir ki ismi her nereden geliyor olursa olsun bu marketler zincirinin de rakipleri gibi ticari başarıları takdire şayan niteliktedir. Günümüzde bu tarz marketlerin olması ve bu marketlerden neredeyse herkesin az yada çok alışveriş yapıyor olması da göz ardı edilemez bir başarıdır.

Bahse konu market rakipleri gibi ürün paketleme, koli içerisinden teşhir etmesiyle, market giderlerinin azaltılması neticesinde piyasaya uygun fiyatlı ürünler sunmaktadır. Ürünlerin kalitesi ise kişiden kişiye değişmektedir. Kimi tüketici yeterli kalitede bulurken, kimi tüketiciler kalitesiz olarak değerlendirmektedir.