RoboCop: Yapım yılı 1987. Yönetmenliğini Paul Verhoeven yapmıştır, başrolünde Peter Weller (RoboCop karakteri)’in oynadığı bilim kurgu türü bir filmdir. Filmin seyircilerden aldığı olumlu tepkilerden sonra devam filmleri, televizyon dizisi, çizgi roman, çizgi film, ateri ve bilgisayar oyunları yapıldı.

Konusu: Bir çete çatışmasında çete üyeleri tarafından kurşuna dizilerek acımasızca öldürülen polis memuru Alex Murphy‘nin bedeni çelikten yapılmış bir robotla birleştirilir ve RoboCop adı verilir. Aynı zamanda Alex Murphy robotla birleştirilirken hafızasının silinmesine rağmen zamanla tekrar hatırlamaya başlamıştır.
Film En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında Akademi (Oscar) adaylığı kazandı. Film bu ödülü ‘En İyi Ses Efekti Kurgusu’ dalında aldı.

RoboCop 2: Yapım yılı 1990. İlk filmde RoboCop karakterini canlandıran başrol oyuncumuz Peter Weller bu filmde de başrolü üstlenmiştir.

Konusu: İlk filmin devamı niteliğinde karakterimiz yine uyuşturucu çeteleri ve bu çeteleri destekleyen iş kadınına karşı mücadele ediyor.

RoboCop 3: Yapım yılı 1993 olan bu filmde; ilk iki filmde RoboCop karakterimizi canlandıran başrol oyuncusu Peter Weller serinin bu filminde yerini Robert John Burke’ye devretmiştir. Bu filmde de karakterimiz şehri ele geçirmeye çalışan kötülerle mücadele etmektedir.

RoboCop 4: Yapım yılı 2014. Bu film 21 yıl sonra çekilmiş olmasına rağmen, karşımıza bir devam filmi yerine, 2028 yılında geçen RoboCop hikayesini en baştan anlatan bir başlangıç filmi çıkmaktadır. Yönetmenliğini José Padilha, başrol oyunculuğunu Joel Kinnaman, Douglas Urbanski, Abbie Cornish ve Gary Oldman paylaşmaktadır.

90’ların sevilen karakterinden olan RoboCop’un tarihi işte böyle. İlk filmden son filme kadar hepsini büyük bir heyecanla izleyeceğinizden eminim ve izlemenizi tavsiye ederim. Umarım ilgi çeken ve bilgilendirici bir yazı olmuştur. Hepinize şimdiden iyi seyirler.