Günümüzde tarihi diziler çokça rağbet görmeye başladı. Yayımlandığı günler insanların ailece nefesini tutarak izlediği bu dizilerde aslında bir çok ufak ayrıntılar da mevcut. Bunlar; karakterlerin olaylara yaklaşımı, alimlere-büyüklere hürmet, misafirperverlik, adalet-dürüstlük, karakterlerin okuyan-düşünen-merak eden kişiler olması ve dizilerde çokça yer verilen semboller.

Sitemizde daha önce yer verdiğimiz “SEKİZ KÖŞELİ SELÇUKLU YILDIZI” yazımızdan sonra, bu yazımızda da “YEDİ KÖŞELİ YILDIZ” konusunu ele alacağız…

Peki nereden esti bu konu? Hemen kısaca cevaplayıp konumuza döneyim… Malumunuz geçtiğimiz haftalarda yayına girmiş bulunan “Payitaht Abdülhamit” dizisini birçoğumuz gibi bende takip etmekteyim. Karakterler, olaylar, hareketler üzerine yoğunlaşmış olarak diziyi izlerken karakterlerin üzerindeki yıldızlar eşimin dikkatini çekti ve bana “Neden yedi köşeli?” sorusunu yöneltti. “Yanlışın vardır o sekiz köşelidir.” cevabını verdim. Fakat eşim haklıydı yıldızlar yedi köşeliydi… Bi araştırma yapmamın tam yeri tam zamanı haydi Bismillah…

—————————————————————————————————-

YEDİ KÖŞELİ YILDIZ…

Yıldızlar tarih boyunca hep merak edilmiş, araştırılmış, hareketleri izlenmiş, insanoğluna hep ilham olmuştur. Günümüzde bile halen incelenmekte ve bizleri hayrete düşürmeye devam etmekteler…

Osmanlıda da farklı yıldız sembollerinin kullanıldığını fark ediyoruz. Bunlardan biri de yedi köşeli yıldız. Peki ne anlama geliyor?..

Bu yıldızın yedi köşeli olması ile ilgili “islami” bir olgu; Kur’an-ı Kerim’in ilk suresi olan yedi ayetten oluşan Fatiha Suresini simgelemesi.

Ayrıca: Yedi köşeli yıldız’ın; Ruh-Beden birliğini, mükemmel insanı, cennetin yedi katını, bilgeliği ve iyiliği, sevgiyi, dünyanın antik yedi mucizesini, evrenin işleyişi, tanrıya ulaşmayı vs. simgelediği olguları da mevcut.

Fakat; biz bu yıldızın Osmanlı’da kullanılması konusunu ele aldığımızdan Fatiha Suresinden yola çıkarak bir anlam çıkarmaya çalışacağız.

Fatiha Suresi 1. ayette: Her işe Allah adı ile başlamayı, 2-4. ayetlerde: Allah’a hamd etmeyi ve Allah’a özgü sıfatları, 5. ayette: Yalnız Allah’a kulluk etmek gerektiği ve yalnız Allah’tan yardım dilemeyi, 6-7. ayetlerde ise:  Hidayet için dua etmeyi insanlara mesaj olarak veriyor.

Özetle: Yedi Köşeli Yıldızın padişahın ve paşaların yakasında bulunuyor olması, öncelikle yönetici konumunda olan bu insanların verdiği kararlarda, davranışlarında, fikirlerinde “Fatiha Suresi’ndeki mesajları asla unutmaması gerektiği içindir” diyebiliriz… Dizinin ilk sahnesindeki askerlerin padişahı selamlarken “Mağrur olma padişahım senden büyük Allah var.” demesi de bu kanımızı onaylar niteliktedir.

Ayrıntı: 2. Abdülhamit Han’ın asıl fotoğraflarında yakasında yedi köşeli yıldız olmamasına rağmen dizide çokça yedi köşeli yıldızın var olması ayrı bir muamma…