KIZLARAĞASI HANI (İZMİR)

“Haydi gidelim!..” kategorimiz altında bu gün de Türkiye’nin güzel ve nadide şehirlerinden olan İzmir’e yolculuk yapalım. Her dokusuyla gerek yurt dışından gerek yurt içinden birçok misafiri ağırlayan İzmir’in muhteşem tarihi bir dokusu olan Kızlarağası Han’ındayız.

Osmanlı’nın her mimarisinde görebileceğimiz ince düşünülmüş güzel ayrıntıların yer aldığı bir yapıdır. Hiç şüphesiz İzmir’e yolunuz düşerse gidip bir kahve içip 40 yıl hatır sayacağınız mekanlardan biridir.

Bilinene göre han 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı zamanında ticari amaçla yapılmış olan bu hanın üst katında develer, tüccarlar, hizmetkarların kaldığı odalar bulunmaktaymış restore edilmiş şimdiki halinde ise giriş katında sıcacık kahveler içebileceğiniz kafeler mevcuttur.  Osmanlı zamanında tüccarların konakladığı ve canlılığını uzun yıllardır koruyan fakat zamanın sihirli ellerine karşı koyamayan bu güzel yapı 1993 yılında restore edilip bir çeşit kültürel Pazar olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kültümüzü yansıtan halılar, deri kıyafetler ve el sanatlarını bulabileceğimiz bir çarşı haline gelmiştir.

Ege’nin İncisi İzmir’in anlatmakla bitiremeyeceğimiz tarihi dokularından sadece birini tanıma fırsatı bulabildik. İlerleyen günlerde farklı şehirlerin farklı manevi dokularına değinmek için tekrar sizlerle olacağız. Kışın okumaya yazın gezmeye devam edelim. Teşekkürler.